Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Μάντσεστερ Σίτι

Οι «μπλε» ξανάρχονται στον τελικό του Γουέμπλεϊ (vid)

Για 2η συνεχόμενη χρονιά η Τσέλσι θα βρεθεί στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας μετά την επικράτησή της επί της Μάντσεστερ Σίτι με 1-0.

Στο πλαίσιο των ημιτελικών του Κυπέλλου Αγγλίας, Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι ήρθαν αντιμέτωπες στο «Γουέμπλεϊ». Σε ένα ματς που κυριάρχησε η σκοπιμότητα, οι «μπλε» ήταν καλύτεροι στα σημεία και πήραν τη νίκη πρόκριση με 1-0 στον μεγάλο τελικό. Εκεί θα αντιμετωπίσουν μία εκ των Λέστερ και Σαουθάμπον και θα διεκδικήσει τον 9ο τρόπαιο της στη διοργάνωση.

Όσον αφορά τη Σίτι γκρεμίστηκαν τα όνειρα της για quadraple και μένει να διεκδικεί 3 τρόπαια τη φετινή χρονιά. Ας σημειωθεί ότι πέρυσι η Τσέλσι ηττήθηκε στον τελικό του Κυπέλλου από την Άρσεναλ.

Η Τσέλσι ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και σκοράρε νωρίς με τον Ζίγιεκ. Ωστόσο, το γκολ ορθά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι «μπλε» είχαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους και κυκλοφορούσαν καλά τη μπάλα στο πρώτο 20λεπτο. Στο 17΄, μάλιστα, απείλησαν με το ένα φουλ μπακ (Τζέιμς) να σεντράρει για το άλλο (Τσίλγουελ) αλλά τον Άγγλο να αστοχεί.

Η Μάντσεστερ Σίτι άρχισε να ισορροπεί τα ποσοστά κατοχής της μπάλας αλλά καμία ομάδα δεν απειλούσε. Οι 2 ομάδες ήταν σαφές ότι δεν ήθελαν να πάρουν μεγάλα ρίσκα καθώς το παραμικρό λάθος θα μπορούσε να κοστίσει.

Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σχεδόν απόλυτα μοιρασμένα ποσοστά κατοχής μπάλας και ελάχιστα σουτ μπροστά από τις 2 εστίες (5 συνολικά).

Η Τσέλσι σκόραρε και δεν απειλήθηκε ποτέ

Στο ξεκίνημα της επανάληψης,  η Τσέλσι ευτύχησε να σκοράρει στο 55ο λεπτό. Ειδικότερα, σε μία φάση που η άμυνα των «πολιτών» είχε ανεβεί ψηλά, η Τσέλσι εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά της και την κακή εκτίμηση του Στέφενες και με τη συνεργασία Βέρνερ-Ζίγιεκ άνοιξε το σκορ.

Οι σίτιζες έμοιαζαν αιφνιδιασμένοι και λίγο έλειψε να δεχτούν και 2ο τέρμα στο 58΄. Ωστόσο, ο Ζίγιεκ νικήθηκε από τον Στέφενς σε τετ α τετ. Μετά από μία ώρα παιχνιδιού, η ομάδα του Γκουαρντιόλα άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και αυτή του Τούχελ να αμύνεται βαθιά.

H κακή απόδοση του Στέρλινγκ και οι σπάνιες φορές που η Σίτι πήγε στο ένας εναντίον ενός την καθιστούσε ακίνδυνη μετά από 80 λεπτά παιχνιδιού. Στο τελευταίο 10λεπτο, οι «πολίτες» επιχειρούσαν με σέντρες να βρουν την πολυπόθητη ισοφάριση. Από μία τέτοια προέκυψε η καλύτερη ευκαιρία τους, με τον Στέρλινγκ να σημαδεύει ψηλά άουτ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η Σίτι δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι, με συνέπεια να πάρει την πρόκριση η Τσέλσι.