Ψυχωμένο διπλό στο «Βίλα Παρκ» η Σίτι! (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι έφυγε με το διπλό από μια δύσκολη έδρα, καθώς επικράτησε της Άστον Βίλα με 2-1 χάρη στα γκολ των Φόντεν και Ρόδρι.

Η Μάντσεστερ Σίτι άφησε πίσω της τις ήττες από Λιντς και Τσέλσι για πρωτάθλημα και Κύπελλο Αγγλίας, αντίστοιχα. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επέστρεψε στις επιτυχίες περνώντας νικηφόρα από το «Βίλα Παρκ». Νίκησε την Άστον Βίλα με 2-1 και έφτασε ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου.

Πριν προλάβουν καλά καλά να μπουν στο χορτάρι οι ομάδες, η Βίλα άνοιξε το σκορ. Ο Ουότκινς έκανε μια καλή πάσα και βρήκε τον ΜακΓκίν μέσα στην περιοχή. Ο τελευταίος έκανε έγκαιρα σουτ που πήγε στην κάτω δεξιά γωνία για το 1-0.

Οι Πολίτες βρήκαν σχετικά σύντομα την ισοφάριση. Ο… δαιμονισμένος Φιλ Φόντεν σκόραρε σε τρίτο σερί παιχνίδι που ξεκινάει βασικός, έπειτα από ασίστ του Μπερνάρντο Σίλβα. Ο Πορτογάλος μέσος μοίρασε και δεύτερη ασίστ, αυτή τη φορά στον Ρόδρι. Ο πρώην άσος της Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε το 2-1 στο τεσσαρακοστό λεπτό.

Αλλά, το ημίχρονο τελειώσε με ένα κακό νέο για τη Σίτι. Η αποβολή του Τζον Στόουνς έφερε ανησυχία στα αποδυτήρια και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube Σίτι

Δεν άφησε πολλά περιθώρια η Σίτι

Το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν κράτησε όμως και τόσο πολύ για τους «χωριάτες». Καθώς ο Μάτι Κας μέσα σε τρία λεπτά δέχτηκε δυο κίτρινες κάρτες (54ο και 57ο λεπτό) και αποβλήθηκε. Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, ενόσω τα όνειρα της Βίλα για κάτι θετικό στο ματς λιγόστευαν.

Η Σίτι με το γνωστό της παιχνίδι προσπαθούσε να βρει χώρους για να απειλήσει. Αλλά, φαίνεται πως δεν ήθελε να «χτυπήσει» τόσο πολύ το παιχνίδι αφού ήταν μπροστά στο σκορ. Στα αξιοσημείωτα μέχρι το 80′ ήταν ένα φάουλ του Γκουντογάν, με την μπάλα να περνάει εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν σημειώθηκε κάτι συνταρακτικό. Έτσι η Σίτι επέστρεψε στις νίκες και έκανε ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση της Πρέμιερ Λιγκ.