«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος

Μα δεν τελειώσαμε… τα λέμε στο Λονδίνο (vid)

Η Τσέλσι πηγαίνει στον επαναληπτικό έχοντας ένα μικρό προβάδισμα (1-1) ωστόσο τα πάντα θα κριθούν στο Λονδίνο.

Ο πρώτος μεγάλος ημιτελικός του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ έλαβε χώρα στη Μαδρίτη. Η Ρεάλ υποδέχθηκε την Τσέλσι του Τόμας Τούχελ στην πρώτη μεταξύ τους μάχη με φόντο τον τελικό της Κωνσταντινούπολης. Ένα παιχνίδι το οποίο διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή στο μεγαλύτερο μέρος του.

Από το ξεκίνημα φάνηκε πως οι δύο ομάδες δεν είχαν διάθεση να πάνε το παιχνίδι επιφυλακτικά. Ο ρυθμός άνοιξε με την… σέντρα, με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που έδειχναν περισσότερο ικανοί για τη ζημιά. Οι χαμένες ευκαιρίες των Βέρνερ και Πούλισικ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν η προειδοποίηση για αυτό που ερχόταν. Στο 14′ οι «Μπλε» άνοιξαν το σκορ χάρις την όμορφη ενέργεια του Κρίστιαν Πούλισικ.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube

Ο Αμερικανός επιθετικός έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή. Πέρασε τον Κουρτουά και στη συνέχεια με δυνατό σουτ παραβίασε την εστία της Ρεάλ Μαδρίτης γράφοντας το 0-1. Το τέρμα αυτό όπως ήταν φυσικό προκάλεσε την αντίδραση των Μαδριλένων. Οι γηπεδούχοι έδειξαν αμέσως διάθεση να κυνηγήσουν την ισοφάριση τρέχοντας στην επίθεση αφήνοντας ωστόσο κενά στα μετόπισθεν.

Απάντησε με Μπενζεμά η Ρεάλ

Αφού δεν το πλήρωσαν και δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα οι παίκτες του Ζιντάν βρήκαν τον τρόπο να φέρουν ξανά το παιχνίδι στην ισορροπία. Δράστης για τους Μαδριλένους ποιος άλλος, ο συνήθης ύποπτος Καρίμ Μπενζεμά. Ο Γάλλος πήρε την μπάλα από κεφαλιά πάσα του Μιλατάο μέσα στην περιοχή. Κατέβασε, την έφερε στα μέτρα του και με εξαιρετικό γυριστό σουτ τίναξε τα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μεντί. Μετά από αυτό το τέρμα οι μηχανές και των δύο έριξαν ταχύτητα. Μοιραία το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Η Ρεάλ Μαδρίτης οπισθοχώρησε περιμένοντας τον αντίπαλο της έξω από την μεγάλη περιοχή της. Ο Ζιντάν περίμενε πως η Τσέλσι έχοντας τη κατοχή της μπάλας θα έκανε τα λάθη που θα έφερναν την ομάδα του στην κόντρα επίθεση.

Στο μεγαλύτερο διάστημα της επανάληψης όμως και οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς εμπνεύσεις. Ελάχιστες καλές στιγμές στις δύο εστίες και πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις. Στο τελευταίο μέρος η Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε να πετύχει το γκολ της νίκης, όμως η πίεση της δεν απέδωσε καρπούς. Έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες. Επόμενο ραντεβού στο Λονδίνο σε μία εβδομάδα. Εκεί θα μάθουμε ποια από τις δύο θα πάρει το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό της Κωνσταντινούπολης.