«Πόλεμος» στη διοίκηση της Μπαρτσελόνα – Ο Λαπόρτα θέλει Τσάβι, οι υπόλοιποι όχι
Αντσελότι: «Καλή η Σίτι, αλλά η Τσέλσι μας είχε δυσκολέψει περισσότερο…»
Φόντεν, ζωγράφισες – Δημιούργησε την κορυφαία 11αδα στην ιστορία της Premier League (vid)
Τσάβι για Ρεάλ Μαδρίτης: «Απέκλεισαν δύο φορές την κορυφαία ομάδα του κόσμου – Είναι εκπληκτικοί»
Champions League: Τα στοιχήματα και οι πιθανότητες των τεσσάρων φιναλίστ
Έντιν Τέρζιτς: Προσωρινά… μόνιμος στην Μπορούσια Ντόρτμουντ
Γιουνάιτεντ: Ο Ράτκλιφ δίνει… λευκή επιταγή στον Ζιντάν
Όταν ο Άαρον Ράμσεϊ… τρομοκρατούσε την Αγγλία!
Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Ατλέτικο Μαδρίτης

Δεν μπορεί η Ατλέτικο; Μάγκικό “διπλό”… και τώρα πιάστε την! (vid)

Η Ατλέτικο έδειξε... ψυχή και πήρε μια τεράστια νίκη κόντρα στην Έλτσε, συνεχίζοντας στην κορυφή της Λα Λίγκα, ενώ απομένουν μόλις 4 αγωνιστικές!

Σπουδαία νίκη για την Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Έλτσε και πλέον είναι στο +5 από τη Ρεάλ και την Μπαρτσελόνα, οι οποίες έχουν ένα ματς λιγότερο. Κορυφαίος για τους Μαδριλένους ο Γιορέντε.  Απάντησε… στους επικριτές της η ομάδα του Σιμεόνε που την είχαν ξεγράψει μετά τις συνεχόμενες “γκέλες”! Έχασε πέναλτι στο 90΄ η Έλτσε!

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Ατλέτικο Μαδρίτης έδειξε πως θέλει να σημειώσει ένα γρήγορο γκολ και άσκησε έντονη πίεση στην Έλτσε. Στο 16΄ μετά από μια όμορφη ομαδική ενέργεια ο Σουάρες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όμως μετά από χρήση του VAR το γκολ ακυρώθηκε ως… οφσάιντ για λίγα μόλις χιλιοστά!

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube

Ωστόσο, οι Μαδριλένοι δεν απογοητεύτηκαν και στο 22′ βρήκαν το γκολ! Μετά από μια φοβερή ατομική ενέργεια του Καράσκο, ο Γιορέντε βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Όμπλακ. Στο 45΄ο ρέφερι υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Ατλέτικο για χέρι, όμως μετά από χρήση του VAR πήρε πίσω την αρχική του απόφαση. Ατλέτικο

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν αναμενόμενο η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε… κοίταξε πάνω από όλα να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Στο παιχνίδι που αρέσκονται να παίζουν οι ροχιμπλάνκος και το κάνουν με μεγάλη επιτυχία.

Από την άλλη η Έλτσε δεν είχε να χάσει τίποτα και έπρεπε να βγει… στην επίθεση για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Παρόλα αυτά η Ατλέτικο είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και δεν απειλήθηκε στα πρώτη λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο 64΄ο Σουάρες σκόραρε ξανά, αλλά και πάλι ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.  Η Ατλέτικο έβρισκε κενούς χώρους στην άμυνα της Έλτσε όμως δεν κατάφερνε να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις. Πάντως δεν το πλήρωσε καθώς οι γηπεδούχοι… κέρδισαν πέναλτι στο 90′! Ο Φιντέλ ανέλαβε την εκτέλεση με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι!

Το σκορ δεν άλλαξε με την Ατλέτικο να φεύγει με ένα σπουδαίο τρίποντο από την έδρα της Έλτσε. Επόμενο ματς για τους ροχιμπλάνκος θα είναι κόντρα στην Μπαρτσελόνα!