Έρικσεν σε παίκτες Δανίας: «Είστε χειρότεροι από εμένα»
Γκολάρα ο Λάινερ, τυχερός ο Πάντεφ! (vids)
Ζορζίνιο: «Η Ιταλία μου θυμίζει την Τσέλσι»
Μια του Στέρλινγκ, δυο του Στέρλινγκ, τρεις και η Αγγλία νικάει! (vid)
Το άξιζε και το… πήρε, 1-0 η Αγγλία με τον Στέρλινγκ! (vid)
Primera División

Ο τίτλος «γλιστράει» από τα χέρια της «βασίλισσας» (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε στο τέλος το βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στη Σεβίλλη (2-2) αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή της La Liga.

Στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε τη Σεβίλλη στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο». Οι Ανδαλουσιανοί εκμεταλλεύτηκαν το δυναμικό τους ξεκίνημα και με τη συνδρομή του VAR κρατούσαν τη νίκη μέχρι το 93. Ωστόσο, ο Αζάρ και ένα παιχνίδι της τύχης έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το τελικό 2-2 να ευνοεί… την Ατλέτικο. Έτσι, η ομάδα του Λοπετέγκι παρέμεινε στην 4η θέση φτάνοντας τους 71 βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά, η Ρεάλ έχασε τεράστια ευκαιρία να πιάσει κορυφή. Ωστόσο ξεπέρασε την Μπαρτσελόνα και έφτασε τους 75 βαθμούς, στο -2 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Σεβίλλη μπήκε πολύ πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο πρώτο 10λεπτο η κυριαρχία της στα ποσοστά κατοχής της μπάλας ήταν ολοκληρωτική. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Ρεάλ Μαδρίτης σκόραρε με τον Μπενζεμά αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ.

Αν και τα επόμενα 10 λεπτά, η «βασίλισσα» κάπως ισορρόπησε το ματς, τελικά δέχτηκε το γκολ στο 21ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από μία σέντρα, ο Ράκιτιτς με τον Φερνάντο συνδυάστηκαν στη μεγάλη περιοχή, με τον τελευταίο να πλασάρει άψογα για το 1-0.

Το πρέσινγκ ψηλά των Ανδαλουσιανών δυσκόλευε τη δημιουργία των γηπεδούχων. Μετά το 30ο λεπτό η Ρεάλ άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο αλλά είχε απέναντί της μία καλά οργανωμένη άμυνα. Η ομάδα του Λοπετέγκι έκλεινε τους χώρους στον άξονα.

Η ομάδα του Λοπετέγκι πήγαινε από τα πλάγια ή επιχειρούσε κάποια σουτ χωρίς καλές προϋποθέσεις. Έτσι, το 1ο ημίχρονο τελείωσε χωρίς κάποια μεγάλη φάση από τους «μερένχες».

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Σεβίλλη επιχείρησε να αιφνιδιάσει με τον Ακούνια να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Από την άλλη πλευρά, η πρώτη καλή ευκαιρία της Ρεάλ ήρθε στο 51ο λεπτό, με το σουτ του Μόντριτς, το οποίο έστειλε σε κόρνερ ο Μπόνο.

Σε ένα δραματικό φινάλε δεν το x-άρηκε κανείς

Η Σεβίλλη, συνέχισε στο 2ο 45λεπτο να αμύνεται βαθιά με πολλά κορμιά. Κάπως έτσι, έφτασε μία ανάσα από το 1-1 με τον Βινίσιους να σημαδεύει το δοκάρι από πλεονεκτική θέση. Τελικά, η Ρεάλ έφτασε στην πολυπόθητη ισοφάριση με τον Μάρκο Ασένσιο. Ο νεοεισελθόντας βρήκε λίγο χώρο και ισοφάρισε σε 1-1 με άψογο πλασέ.

Σε μία συγκλονιστική εξέλιξη της μοίρας, η Ρεάλ είδε στο 75ο λεπτό τον διαιτητή να τη στέλνει από τον παράδεισο στην κόλαση. Ειδικότερα, μετά από στατική φάση της Σεβίλλης, ο Μπενζεμά βγήκε στην κόντρα και κέρδισε πέναλτι. Ωστόσο, μέσω του VAR, η φάση πήγε πίσω και τελικά δόθηκε πέναλτι υπέρ της Σεββίλης, διότι είχε προηγηθεί χέρι του Μιλιτάο στο κόρνερ.

Ο Ιβάν Ράκιτιτς ανέλαβε την εκτέλεση και δεν έχασε την ευκαιρία για το 2-1. Η Ρεάλ Μαδρίτης πίεζε στο τέλος για το γκολ της ισοφάρισης και τελικά το πέτυχε. Ειδικότερα, σε μία καραμπόλα, ο Κρος σούταρε και η μπάλα βρήκε στον Αζάρ προτού καταλήξει στα δίχτυα για το τελικό 2-2.