O Μπούντιμιρ της Οσασούνα εκτέλεσε το χειρότερο πέναλτι όλων των εποχών (vid)
Η ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα στoν «τελικό» με τον Μπαπέ (pic)
Η Μπάγερν Μονάχου θέλει ξανά στον πάγκο της τον Νάγκελσμαν!
Η Τσέλσι διέσυρε την Έβερτον, με ιστορική εμφάνιση από τον Κόουλ Πάλμερ! (vid)
Primera División

Κάζο στο Καμπ Νου με Μίνα… πορθητή (vid)

Άξια της μοίρας της η Μπαρτσελόνα. Ηττήθηκε από τη Θέλτα στο Καμπ Νου (1-2) και ζώντας νέο κάζο.

Η ισοπαλία στην έδρα της Λεβάντε πριν λίγες ημέρες ουσιαστικά πέταξε την Μπαρτσελόνα εκτός διεκδίκησης του τίτλου. Οι Καταλανοί δύο στροφές πριν το μεγάλο φινάλε θα πρέπει να περιμένουν μια σειρά από θαύματα για να τερματίσουν αυτοί πρώτοι και να πάρουν το πρωτάθλημα. Ρεαλιστικά αυτό που πρέπει να κάνουν είναι να πάρουν τα δύο παιχνίδια τους και να ολοκληρώσουν τη σεζόν με ψηλά το κεφάλι.

Το πρώτο από τα δύο διεξήχθη σήμερα με τους «μπλαουγκράνα» να φιλοξενούν στο Καμπ Νου τη μαχητική Θέλτα. Η αναμέτρηση βρήκε από το ξεκίνημά της τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που είχαν τον πλήρη έλεγχο. Με την κατοχή της μπάλας να πλησιάζει το 80% η ομάδα του Κούμαν είχε μετατοπίσει το παιχνίδι έξω από τη περιοχή της Θέλτα. Οι πρώτες καλές στιγμές ήρθαν στο πρώτο 20λεπτο όμως Μέσι και Γκριεζμάν δεν μπόρεσαν να τις αξιοποιήσουν σωστά.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube

Στο 28′ όμως ο σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα παρουσιάστηκε κυνικός και με το κεφάλι έγραψε το 1-0. Εξαιρετική ασίστ στην πλάτη της άμυνας από τον Μπούσκετς, ο Μέσι πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και δεν άφησε κανένα περιθώριο. Όμορφο γκολ από τον Αργεντινό, γκολ νούμερο 30 στη φετινή Λα Λίγκα. Αυτή είναι η 9η σεζόν που ο 33χρονος αγγίζει ή ξεπερνάει το νούμερο αυτό σε μια σεζόν στο ισπανικό πρωτάθλημα. Η χαρά των Καταλανών ωστόσο δεν κράτησε πολύ. Δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι εμφάνισαν τα γνωστά αμυντικά κενά. Η Θέλτα βγήκε στην κόντρα ο Άσπας «έσπασε» στον Μίνα και ο τελευταίος μπροστά στον Πικέ κέρδισε τον τερ Στέγκεν για το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μίνα «σκότωσε» την αποκαρδιωτική Μπαρτσελόνα

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια. Η Μπαρτσελόνα ήταν και πάλι αυτή που είχε κατά κύριο λόγο τη μπάλα στα πόδια της. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να είναι παθητικοί περιμένοντας ξανά άλλη μια στιγμή να βγουν και να χτυπήσουν στη κόντρα. Όσο οι Καταλανοί δεν έβρισκαν τον διάδρομο στην εστία της Θέλτα τόσο το άγχος τους κυρίευε. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από το κεφάλι του Αραούχο με τον ταλαντούχο στόπερ να μην μπορεί από κοντά να πετύχει το γκολ.

Όσο η Μπαρτσελόνα παρουσιαζόταν φλύαρη τόσο η Θέλτα περίμενε τη στιγμή της. Στο 83′ οι Καταλανοί έμειναν με δέκα παίκτες έπειτα από αποβολή του Λενκλέ και κάπου εκεί το παιχνίδι έγινε… ροντέο. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ και το βρήκαν στο 89′ ξεραίνοντας τους αντιπάλους τους. Σκόρερ και πάλι ο «καυτός» Μίνα με τον άσσο των Γαλιθιάνων να γράφει με όμορφο τρόπο το τελικό 2-1.