Ρίχνει… μπουρλότο η Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν αναλαμβάνει την Μπάγερν Μονάχου»
Guardian: «Η Άρσεναλ αντεπιτίθεται με 180 εκατ. ευρώ για δύο παιχταράδες»
Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Ιταλία

Το Κύπελλο στην «Κυρία» με υπογραφή Κιέζα (vid)

H Γιουβέντους κατέκτησε το κύπελλο Ιταλίας επικρατώντας 2-1 της Αταλάντα έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κιέζα.

Ο φετινός τελικός του κυπέλλου Ιταλίας βρήκε αντιμέτωπες τις Γιουβέντους και Αταλάντα. Η αναμέτρηση που διεξήχθη στην Ρέτζιο Εμίλια αναμενόταν εδώ και αρκετό καιρό από τους οπαδούς και των δύο ομάδων. Αμφότεροι ήξεραν πως ο τίτλος ήταν πέρα για πέρα ανοιχτός μιας και  η Αταλάντα πλέον κοντράρει στα ίδια τους «Μπιανκονέρι». Η «Μεγάλη Κυρία» μετά την αποτυχία στο πρωτάθλημα ήθελε να κλείσει τη σεζόν με έναν τίτλο. Στον αντίποδα οι «Μπεργκαμάνσκι» ήθελαν να επισφραγίσουν την σταθερά ανοδική τους πορεία στο ιταλικό ποδόσφαιρο με την κατάκτηση ενός σημαντικού τροπαίου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Αταλάντα να παρουσιάζεται ιδιαίτερα απειλητική. Ο Ζαπάτα ταλαιπώρησε αρκετά τους Ντε Λιχτ και Κιελίνι φθάνοντας δύο φορές κοντά στο γκολ. Στο πρώτο 20λεπτι η ομάδα του Γκασπερίνι παρουσιάστηκε καλύτερη από τη Γιουβέντους. Με σωστή πίεση ψηλά και άψογες μεταβιβάσεις δημιούργησε πολλά προβλήματα στους «μπιανκονέρι». Οι παίκτες του Πίρλο ωστόσο κατάφεραν να απορροφήσουν όλους τους κραδασμούς και να κρατήσουν το μηδέν. Γιουβέντους Αταλάντα

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα μάλιστα η ομάδα από το Τορίνο κατάφερε να βρει πρώτη επαφή με τα δίχτυα. Στο 31′ η Γιουβέντους αναπτύχθηκε με ταχύτητα στην αντεπίθεση, η μπάλα έφθασε στον Κουλουσέφκσι και από εκεί στα δίχτυα της Αταλάντα. Οι παίκτες του Γκασπερίνι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή ζητώντας επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης. Εκείνος όμως δεν άλλαξε απόφαση και έδειξε σέντρα. Η αντίδραση της Αταλάντα ήρθε πριν το ημίχρονο. Στο 41′ ο Μαλινόφσκι ολοκλήρωσε άψογα την επίθεση της ομάδας του παραβιάζοντας με πανέμορφο σουτ την εστία της Γιουβέντους. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

«Καυτός» Κιέζα οδήγησε στην κούπα τη Γιουβέντους

Στην επανάληψη η Γιουβέντους κατάφερε να ανεβάσει ξανά την απόδοσή της. Με τον Κιέζα πρωταγωνιστή οι «Μπιανκονέρι» προσπάθησαν να πάρουν ξανά το προβάδισμα. Να πετύχουν το καθοριστικό γκολ του τελικού. Στο 60′ ο Κιέζα προειδοποίησε σημαδεύοντας το κάθετο δοκάρι του Γκολίνι. Στο 73′ όμως η Αταλάντα δεν ήταν ξανά τυχερή. Ο Ιταλός επιθετικός έκανε την επέλαση από τα αριστερά. Έπαιξε με ταχύτητα το ένα/δύο με τον Κουλουσέφκσι και με ψυχραιμία κέρδισε τον Γκολίνι κάνοντας το 2-1.

Στο τελευταίο μέρος η Αταλάντα προσπάθησε να βρει το γκολ που θα έφερνε το παιχνίδι στην παράταση όμως μάταια. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τη Γιουβέντους κυπελλούχο Ιταλίας.