Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Serie A

H Μίλαν επέστρεψε εκεί όπου ανήκει – Στα αστέρια (vid)

H Μίλαν επικράτησε εκτός έδρας της Αταλάντα με 2-0 και εξασφάλισε για πρώτη φορά μετά από 7 χρόνια την παρουσία της στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο πλαίσιο της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής, η Μίλαν φιλοξενήθηκε από την Αταλάντα στο «Μπέργκαμο». Οι «ροσονέρι» ήθελαν τη νίκη για να εξασφαλίσουν την παρουσία τους στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ και μετά από σκληρή μάχη την πέτυχαν, επικρατώντας με 2-0.

Έτσι, επέστρεψαν για πρώτη φορά στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά τη σεζόν 2013-2014. Παράλληλα, τερμάτισαν στην 2η θέση προσπερνώντας την Αταλάντα η οποία υποχώρησε στην 3η θέση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικά φτωχό από πλευράς θεάματος με 3 σουτ εκατέρωθεν. Ωστόσο, το πάθος περίσσευε και από τις 2 πλευρές. Η Αταλάντα παρόλο που ήταν βαθμολογικά αδιάφορη έπαιζε για το γόητρο.

Η κατοχή της μπάλας άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι, όμως, ήταν φλύαροι. Όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο θα ολοκληρωνόταν χωρίς τέρματα. Ωστόσο, στο 43, ο Maehle ανέτρεψε παίκτη της Μίλαν και ο Κεσί με εύστοχη εκτέλεση πέτυχε ένα γκολ από χρυσάφι για τους φιλοξενούμενους.

Η Μίλαν αμύνθηκε για τη ζωή της

Στο 2ο 45λεπτο, οι μπεργκαμάσκι» κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα και έφταναν στην αντίπαλη περιοχή με καλύτερες προϋποθέσεις.

Η Αταλάντα πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης και το πλησίασε στο 58ο λεπτό, με τον Ζαπάτα να πλασάρει ελάχιστα άουτ. Η ομάδα του Πιόλι, όμως, αμυνόταν σθεναρά και χωρίς να κινδυνεύει ροκάνιζε το χρόνο.

Με το σκορ στο 1-0, πάντως, και τη Μίλαν συνεχώς σε ρόλο παθητικό, το άγχος παρέμενε για τους φιλοξενούμενους. Όλα αυτά έλαβαν τέλος στο 90+2. Η ομάδα του Πιόλι κέρδισε νέο πέναλτι και με νέο εύστοχο του Κέσι πέτυχε το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.