Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!

Ο Μανέ εκτόξευσε τη Λίβερπουλ στ΄ αστέρια! (vid)

Με δυο γκολ του Σαντιό Μανέ, η Λίβερπουλ έκανε το καθήκον της απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας και έκλεισε θέση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ!

Ο στόχος επετεύχθη για τη Λίβερπουλ η οποία του χρόνου θα αγωνίζεται στο Τσάμπιονς Λιγκ! Οι περσινοί πρωταθλητές έφτασαν στη νίκη με αντίπαλο τον Κρίσταλ Πάλας με 2-0 και έσωσαν την παρτίδα. Πριν από δυο μήνες περίπου κάτι τέτοιο φάνταζε απίθανο. Αλλά οι κατρακύλες των Λέστερ και Τσέλσι έδωσαν το δικαίωμα στους «κόκκινους» να επανέλθουν τερματίζοντας τρίτοι στην Πρέμιερ Λιγκ.

Με τη νέα φανέλα της και τον κόσμο στο πλευρό της, η Λίβερπουλ έψαξε ουκ ολίγες φορές το γκολ, με σουτ των Σαλάχ και εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ. Με τη μεγαλύτερη να ήταν στο εικοστό λεπτό με κεφαλιά του Ρις Γουίλιαμς. Ο νεαρός εντελώς μόνος του κατάφερε να στείλει την μπάλα λίγο ψηλά άουτ. Νωρίτερα η Πάλας είχε χάσει τετ-α-τετ με τον Tάουνσεντ.

Στο 23′ ο Σαλάχ απέτυχε να σκοράρει εξ’ επαφής, με τον Γκάιτα να αποκρούει σωτήρια. Oι γηπεδούχοι συνέχιζαν να είναι καταιγιστικοί δημιουργώντας τη… γνωστή σωρεία ευκαιριών. Τα πόδια «λύθηκαν» στο 36ο λεπτό, με τον Σαντιό Μανέ να ανοίγει το σκορ. Την ώρα που το Λέστερ-Τότεναμ ήταν στο 1-0, το άγχος έφυγε για τους «κόκκινους».

Θες να δεις τις καλύτερες εικόνες που «παίζουν» στο Instagram; Ε τότε θα μπεις στον λογαριασμό μας!  Λίβερπουλ

Μανέ και «αστέρια» για τη Λίβερπουλ

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί κάπως έπεσαν. Η Λίβερπουλ προσπάθησε για το 2-0 με τον Φιρμίνο να νικιέται από τον Γκάιτα στο 53ο λεπτό. Η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε στο 74′, ξανά από τον ίδιο δράστη. Ο Μανέ πήρε την πάσα από τον Σαλάχ που έκανε καταπληκτική ατομική ενέργεια. Ο Σενεγαλέζος σούταρε με το αριστερό και διαμόρφωσε το 2-0.

Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ έφτασαν κι άλλες φορές στα καρέ της Πάλας. Αλλά, δεν κατόρθωσαν να σκοράρουν. Παραλίγο να συμβεί αυτό στο 85′ με τον Φιρμίνο να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στα αξιοσημείωτα να βάλουμε και την αλλαγή του Βαϊνάλντουμ ο οποίος έπαιξε για τελευταία φορά με τη φανέλα της Λίβερπουλ. Κάπως έτσι, η ομάδα του Μερσεϊσάιντ κυνικά και αποτελεσματικά έφτασε στον στόχο της και του χρόνου θα παίζει στο Τσάμπιονς Λιγκ.