Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Ligue 1

Πανάξια πρωταθλήτρια Γαλλίας η Λιλ! (vid)

Μετά από αναμονή δέκα χρόνων, η Λιλ στέφεται πρωταθλήτρια για τέταρτη φορά στην ιστορία της, καθώς έκανε το καθήκον της απέναντι στην Ανζέ.

Ήταν δίκαιο κι έγινε πράξη. Κλισέ, αλλά αυτό αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα στο Σαμπιονά φέτος. Η Λιλ μετά από δέκα χρόνια κατακτά το πρωτάθλημα παίρνοντας τα σκήπτρα από την πανίσχυρη και πάμπλουτη Παρί Σεν Ζερμέν! Νίκησε με 2-1 στην έδρα της Ανζέ χωρίς να «ιδρώσει» και κατέκτησε το τέταρτο πρωτάθλημα στην ιστορία της.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και μάλιστα ευτύχησαν να προηγηθούν. Στο δέκατο λεπτό ο Ρενάτο Σάντσες έβγαλε μια καταπληκτική κάθετη στον Τζόναθαν Ντέιβιντ. Ο Καναδός δεν αστόχησε ανοίγοντας το σκορ στην έδρα της Ανζέ και βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Μολονότι η Ανζέ δεν παρέλειψε να μπει στα καρέ του Μενιάν, δεν κατόρθωσε να τα παραβιάσει. Αντιθέτως, η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ βρήκε και δεύτερο γκολ στην εκπνοή του ημιχρόνου. Ο Μπουράκ Γιλμάζ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η Λιλ και έκανε το 0-2.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube Λιλ

Δεν είχε διάθεση για… αυτοκτονίες η Λιλ

Στο 48ο λεπτό ο Ρενάτο Σάντσες από δημιουργός πήγε να γίνει εκτελεστής. Αλλά, η προσπάθειά του δεν κατέληξε στα δίχτυα. Η Ανζέ πήρε τα ηνία για λίγη ώρα κάνοντας δυο κλασικές ευκαιρίες στο 61′ και το 63′. Αρχικά ο Φουλγκίνι δεν κατάφερε να νικήσει τον Μενιάν που πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση. Έπειτα, ο Τομάς με κεφαλιά δεν ευστόχησε.

Εν γένει η Λιλ αφού είχε το «μαξιλαράκι ασφαλείας», δεν κυνήγησε και τρίτο τέρμα. Δέχτηκε ένα γκολ στις καθυστερήσεις, αλλά δεν μπόρεσε αυτό να της στερήσει τη χαρά. Να σημειώσουμε τέλος, ότι από την εποχή που έπαιζε ο Εντέν Αζάρ στην ομάδα είχε να κατακτηθεί ο τίτλος.