Τονάλι, διαλύεται η καριέρα σου – Νέα κατηγορία για παράνομο στοιχηματισμό (pic)
Η Μπαρτσελόνα είναι κοντά στο να πάρει… τσάμπα τον «εγκέφαλο» της Άρσεναλ!
Οριστική απόφαση – «Ακύρωσε» την Μπάγερν και θέλει μόνο Ρεάλ!
Άρσεναλ: Ο Αρτέτα έχει βρει ποιοι επιθετικοί τον ενδιαφέρουν από τώρα!
Μπαρτσελόνα, τον έδιωξες σαν άχρηστο – Τώρα γίνεται μάχη για την απόκτηση του!
Μπαρτσελόνα: Γιαμάλ… η εκτόξευση – Τα δύο στοιχεία που δείχνουν την εξέλιξη του!
Ποτσετίνο: «Είναι τέρμα λυπημένος! Δώσαμε τόσα χρήματα και έπαιξε μόλις 30’»
Οι δέκα πιο ακριβοί ποδοσφαιριστές στον κόσμο – Λείπουν οι… GOAT (pic)
Φελίπε Μέλο προς Άλβες- Ρομπίνιο: «Αν είχατε βιάσει τη δική μου κόρη θα σας είχα σκοτώσει»
Ο Ντάνι Άλβες μόλις βγήκε από τη φυλακή έκανε το πάρτι της ζωής του!
Ο Ρόδρι κουβαλάει ένα από τα πιο… ακραία σερί που έχουμε δει!
Mundo Deportivo: «Η Μπαρτσελόνα έβγαλε… άχρηστους 4 κορυφαίους προπονητές»
Φερνάντες για Κριστιάνο: «Προσεύχομαι για εκείνους που τον κράζουν… Θα πάθουν ζημιά!»
Μπέλιγχαμ: «Ακόμα τσιμπιέμαι για να δω αν όλα αυτά που ζω είναι αληθινά»
Home Page

Μίλησε το κρύο αίμα των Φινλανδών – Ιστορία στο ντεμπούτο τους (vid)

Η εθνική Φινλανδίας κέρδισε την Δανία με 1-0 στο πρώτο της παιχνίδι σε τελική φάση EURO σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από την κατάρρευση του Έρικσεν.

Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Β΄ομίλου, η Δανία αντιμετώπισε την Φινλανδία στο στάδιο «Πάρκεν». Οι Φινλανδοί στο ντεμπούτο τους στη διοργάνωση πέτυχαν μία ιστορική νίκη με 1-0. Σε όλο το παιχνίδι είχαν παθητικό ρόλο αλλά χρειάστηκαν μία ευκαιρία για να να πάρουν το πρώτο τους τρίποντο στην ιστορία τους στη διοργάνωση.

Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε, από την κατάρρευση του Έρικσεν στο 43ο λεπτό. Ο Δανός ποδοσφαιριστής έπεσε ξαφνικά στον αγωνιστικό χώρο χωρίς να έχεις τις αισθήσεις του. Το παιχνίδι διακόπηκε για πάνω από 1 ώρα αλλά συνεχίστηκε κανονικά στις 9 και 30 ώρα Ελλάδας. Οι ίδιοι οι παίκτες των 2 ομάδων ζήτησαν να συνεχιστεί ο αγώνας μετά την είδηση ότι η κατάσταση του Έρικσεν σταθεροποιήθηκε.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Δανία να αναλαμβάνει ρόλο κυριαρχίας. Έτσι, μέσα σε 20 λεπτά απείλησαν 3 φορές με την κεφαλιά του Χόιμπιεργκ και το σουτ του Έρικσεν. Ωστόσο, ο Χραντέτσκι προχώρησε σε σωτήριες επεμβάσεις και στις 2 περιπτώσεις.

Η πολιορκία της εστίας των Φινλανδών συνεχίστηκε με συνεχόμενα σουτ, τα οποία ήταν άστοχα. Η Φινλανδία από τη πλευρά της κρατούσε ελάχιστα τη μπάλα στα πόδια της, με συνέπεια να βρίσκεται συνεχώς σε φάση άμυνας.

Ωστόσο, μετά τη μισή ώρα παιχνιδιού, οι Δανοί προέβαιναν σε βιαστικές επιλογές. Συγκεκριμένα, κάποια γεμίσματα ήταν εύκολη λεία για τους αμυντικούς των Φινλανδών.

H επανεκκίνηση μετά το σοκ της κατάρρευσης

Μετά την κατάρρευση του Έρικσεν το παιχνίδι συνεχίστηκε από το σημείο που είχε μείνει πάνω από μία ώρα μετά την διακοπή του. Οι παίκτες ήταν φανερά επηρεασμένοι κατά την επανεκκίνηση, με τη Δανία, πάντως, να παραμένει η ομάδα που πίεζε για ένα γκολ.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Φινλανδοί άνοιξαν το σκορ. Στην πρώτη τους προσπάθεια για γκολ σκόραραν μετά από σέντρα από τα πλάγια και κεφαλιά του Πογιάνπαλο στην καρδιά της περιοχής. Ο Σμάιχελ ήταν αδύνατο να αντιδράσει και το 1-0 ήταν γεγονός.

Η Δανία αν και έφτανε κοντά στην αντίπαλη περιοχή ήταν αναποτελεσματική με τα σουτ εκτός περιοχής που επιχειρούσε. Στο 74ο, κέρδισαν πέναλτι μετά από ανατροπή του Πούλσεν. Ο Χόιμπιεργκ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά νικήθηκε από τον Χραντέτσκι.

H Δανοί αδυνατούσαν να αντιδράσουν στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης με αποτέλεσμα αυτό το 1-0 να μείνει μέχρι τέλους.