Guardian: «Η Άρσεναλ αντεπιτίθεται με 180 εκατ. ευρώ για δύο παιχταράδες»
Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
EURO 2020

Μίλησε το «παγωμένο αίμα» των «βίκινγκ» (vid)

Η εθνική Σουηδίας με υπομονετικό παιχνίδι πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο επικρατώντας με 1-0 της Σλοβακίας στη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου, η Σουηδία κονταροχτυπήθηκε με την Σλοβακία. Μετά από ένα 1ο ημίχρονο που θα ξεχάσουμε πολύ σύντομα, η Σουηδία ανέβασε στροφές στην επανάληψη και με πέναλτι του Φόρσμπεργκ επικράτησε με 1-0. Από την πλευρά της η Σλοβακία στο 2ο ημίχρονο έπαιξε για την ισοπαλία και το πλήρωσε. Έτσι, ο 5ος όμιλος πήρε φωτιά, με όλες τις ομάδες να βρίσκονται στο κόλπο της πρόκρισης.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Σουηδία μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση αλλά η υπεροχή της κράτησε μόλις ένα τέταρτο. Στη συνέχεια ανέλαβε την κατοχή της μπάλας η Σλοβακία. Η ομάδα του Τάρκοβιτς παραταγμένη σε σχηματισμό 4-3-3 είχε ένα περισσότερο παίκτη στον άξονα καθώς η ομάδα του Άντερσον αμυνόταν σε σχήμα 4-4-2.

Έτσι, ο Χάμσικ και ο Πέκαρικ έπαιρνε συχνά τη μπάλα και όποτε έβρισκαν χώρο έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο. Οι Σλοβάκοι έψαχναν επίσης με μεγάλη συχνότητα τον Μακ στην αριστερή πτέρυγα ακόμη και με μακρινές μπαλιές.

Ωστόσο, παρά την κατοχή στο αμυντικό μισό των Σουηδών, οι Σλοβάκοι ήταν ακίνδυνοι. Η έλλειψη φαντασίας και η αδυναμία στο ένας εναντίον ενός τους απέτρεπε από το να πατήσουν την αντίπαλοι περιοχή.

Έτσι, με την ομάδα του Άντερσον σε παθητικό ρόλο, το πρώτο ημίχρονο τέλειωσε με 3 τελικές εκατέρωθεν και μόλις 1 στο στόχο.

Η Σουηδία με πρωταγωνιστή τον Ίσακ πήρε το τρίποντο

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι 2 ομάδες συνέχιζαν να μην παίρνουν ρίσκα. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 59ο λεπτό για τη μεγαλύτερη στιγμή του ματς. Μετά από σέντρα ο Αουγκούστινσον με κοντινή κεφαλιά ανάγκασε τον Ντουμπράβκα σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Η Σουηδία άρχισε να αυξάνει την πίεση στα αντίπαλα καρέ απειλώντας εκ νέου με τον Ίσακ στο 61ο λεπτό. Η Σουηδία απείλησε ξανά μετά από αέρος, με τον Ίσακ να αστοχεί από κοντά στο 67ο λεπτό.

Ο Ίσακ το είχε πάρει προσωπικά αλλά ο Ντουμπράβκα του αρνήθηκε ένα ακόμη γκολ μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια στο 71ο λεπτό. Τελικά, η υπεροχή της Σουηδίας καρποφόρησε στο 75ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από κάθετη πάσα του Ίσακ, ο Κουάισον κέρδισε πέναλτι στην έξοδο του Ντουμπράβκα. Ο Φόρσμπεργκ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0.

Στη συνέχεια η Σλοβακία κέρδισε κάποιες στημένες μπάλες αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει, με αποτέλεσμα να μείνει μέχρι τέλους αυτό το σκορ.