Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
EURO 2020

Η Σουηδία δε φοβάται ούτε τον «Λέβα» (vid)

Η Σουηδία πήγε να κάνει τα εύκολα δύσκολα όμως με το τέρμα του Κλάεσον στο 93' πήρε νίκη πρόκριση (3-2) κόντρα στην Πολωνία του μαχητή Λεβαντόφσκι.

Η Σουηδία επικράτησε της Πολωνίας με 3-2 σε ένα τρελό παιχνίδι και πήρε μεγαλειώδη πρόκριση στους «16» του EURO. Οι Σκανδιναβοί έμοιαζαν να καθαρίζουν πιο εύκολα την νίκη με τα δύο τέρματα του Φόρσμπεργκ όμως δεν υπολόγιζαν στον εκπληκτικό Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου με δύο «κανονιές» έδωσε ελπίδα πρόκρισης στην Σουηδία όμως στο φινάλε ο Κλάεσον έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα πρόκρισης.

Η Πολωνία εξαρχής κυνηγούσε νίκη και μόνο νίκη απόψε κόντρα στους Σουηδούς. Τα πράγματα ξεκίνησαν όμως με τον χειρότερο τρόπο για εκείνους μιας και ο Φόρσμπεργκ σκόραρε με το καλημέρα στον αγώνα. Ο Σουηδός μεσοεπιθετικός εμβόλισε την αντίπαλη άμυνα και με όμορφη ατομική ενέργεια άνοιξε το σκορ. Το 1-0 έκανε ακόμη πιο δύσκολη την αποστολή των Πολωνών μιας και πλέον καλούνταν να κάνουν την ανατροπή.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube

Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους τα πράγματα παρέμειναν έτσι. Η Πολωνία προσπάθησε να αντιδράσει όμως η καλά οργανωμένη άμυνα των Σουηδών την κρατούσε μακριά από το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά. Η αρχή έγινε στο 59′ με τον Φόρσμπεργκ να πετυχαίνει το 2-0 (3ο του τέρμα στη διοργάνωση). Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Πολωνία βρήκε τρόπο να αντιδράσει. Η αρχή έγινε δύο λεπτά αργότερα με δράστη τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο κορυφαίος επιθετικός πήρε την μπάλα στην κόντρα, ταλαιπώρησε τους αντίπαλους αμυντικούς και με πανέμορφο σουτ μείωσε το σκορ σε 2-1.

Η Σουηδία σκότωσε στο φινάλε τους Πολωνούς

Στο 84′ ο Πολωνός επιθετικός πήρε ξανά το όπλο του φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια και την ομάδα του ξανά στο κόλπο της πρόκρισης. Τα τελευταία λεπτά βρήκαν τους Πολωνούς να πιέζουν για το γκολ της νίκης – πρόκρισης. Το τέρμα αυτό ωστόσο δεν ήρθε ποτέ. Αντίθετα λίγο πριν το τέλος ο Κλάεσον σκότωσε τους αντιπάλους του διαμορφώνοντας το Σουηδία – Πολωνία 3-2.