Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
EURO 2020

Στέρλινγκ: «Ήταν καθαρό πέναλτι – Υπήρξε επαφή»

Ο εξτρέμ της εθνικής Αγγλίας, Ραχίμ Στέρλινγκ, θεωρεί ότι σωστά καταλογίστηκε πέναλτι εις βάρος του Μέλε στην αναμέτρηση με τη Δανία.

Χαμός επικρατεί στα social media για το αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Στέρλινγκ και χάρισε στην εθνική Αγγλίας την πρόκριση στον τελικό του EURO 2020. Με το παιχνίδι στο 1-1 και την παράταση, ο χρόνος στην κλεψύδρα τέλειωνε για τα «λιοντάρια». Η ομάδα του Σαοθγκέιτ πίεζε ασφυκτικά για ένα γκολ στην παράταση.

Με μπροστάρη τον Στέρλινγκ πήγαινε σε ατομικές ενέργειες. Την πρώτη φορά ο Άγγλος έπεσε πάνω στον Βέστεργκαρντ. Τη δεύτερη, όμως, ξεπέρασε τον Μέλε, ο οποίος φάνηκε να κάνει μία κίνηση με το πόδι για να τον κόψει. Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, κάτι το οποίο δεν άλλαξε μετά και την παρέμβαση από το VAR. Ωστόσο, με μία προσεκτική ματιά στο ριπλέι βλέπουμε ότι η απόφαση του ρέφερι είναι τουλάχιστον αυστηρή.

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ, πάντως, μετά τον αγώνα είπε ότι ήταν καθαρό πέναλτι. «Μπήκα μέσα στην περιοχή, άπλωσε το πόδι του και με βρήκε, είναι καθαρό πέναλτι» είπε ο Άγγλος διεθνής σχετικά με την πτώση του στην περιοχή των Δανών.

Όταν ρωτήθηκε ο Σαουθγκέιτ για την φάση απάντησε ότι δεν την έχει δει ξανά.

Η Αγγλία έβγαλε χαρακτήρα

Η Δανία έγινε η πρώτη ομάδα που σκόραρε κόντρα στην Αγγλία στη φετινή διοργάνωση. Έστω και με απευθείας φάουλ, ο Πίκφορντ νικήθηκε. Ωστόσο, τα «λιοντάρια» δεν πανικοβλήθηκαν. Έτσι, αντέδρασαν άμεσα και στη 2η μεγάλη ευκαιρία τους ανάγκασαν τον Σιμόν Κιερ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Στέρλινγκ στις δηλώσεις αναφέρθηκε στη νοοτροπία που έδειξε η ομάδα του.

«Έπρεπε να μοχθήσουμε. Είναι η πρώτη φορά που δεχτήκαμε γκολ στη διοργάνωση και θεωρώ ότι δείξαμε καλή νοοτροπία καθώς επιστρέψαμε και πήραμε τη νίκη. Ξέραμε πως με τις δυνάμεις που είχαμε, την επιθετικότητα και τη δύναμη, θα καταφέρναμε να τους λυγίσουμε στο τέλος».