Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
EURO 2020

Ούτε φέτος πήγε σπίτι, πρωταθλήτρια η Ιταλία! (vid)

Ο Τζίτζι Ντοναρούμα ήταν ο ήρωας της Ιταλίας πιάνοντας δυο πέναλτι και η «Σκουάντρα Ατζούρα» κατακτά το δεύτερο Euro στην ιστορία της!

Η Ιταλία χάλασε τα όνειρα των Άγγλων για το περιβόητο it’s coming home. Νίκησε στα πέναλτι την Αγγλία μέσα στο «Γουέμπλεϊ» και κατέκτησε το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας της μετά το 1968. Οι Άγγλοι έμειναν για ακόμη μια διοργάνωση με άδεια χέρια μπροστά σε δεκάδες χιλιάδες οπαδούς τους.

Οι οικοδεσπότες του τελικού μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι. Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Τρίπιερ έκανε μια σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και βρήκε τον Λουκ Σο. Ο αριστερός μπακ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε μονοκόμματο τελείωμα και νίκησε τον Ντοναρούμα για το 1-0. Η Ιταλία προσπαθούσε με βαθιές μπαλιές να απειλήσει τα καρέ του Πίκφορντ σε μεγάλο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 35′ ο Κιέζα έκανε μια εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ, με την μπάλα όμως να καταλήγει λίγο πέρα από το κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Έβερτον. Νωθρό εν γένει το πρώτο μέρος θα λέγαμε, χωρίς κάποια φάση που να χρήζει τόσο μεγάλης σημασίας.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Ιταλία

Βρήκε (δικαίως) γκολ η Ιταλία

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι πήραν μέτρα στο γήπεδο. Λογικό βέβαια, διότι έψαχναν την ισοφάριση. Ο Ινσίνιε κέρδισε ένα φάουλ και από τα 20 μέτρα έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας ματς ο Κιέζα έκανε ωραία ενέργεια και σουτ, με τον Πίκφορντ να κάνει μεγάλη επέμβαση στην αριστερή του γωνία.

Στο 67ο λεπτό του τελικού, η ιταλική πίεση απέδωσε καρπούς. Το κόρνερ που εκτελέστηκε βρήκε αποδέκτη της μπάλας τον Βεράτι που έκανε κεφαλιά. Ο Πίκφορντ απέκρουσε, αλλά η μπάλα βρέθηκε στον Μπονούτσι που τον έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-1. Η Αγγλία είχε οπισθοχωρήσει ολοκληρωτικά στο μισό γήπεδο περιμένοντας τους Ιταλούς που συνέχιζαν να πιέζουν. Ωστόσο, δεν βρήκαν κάποιο γκολ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η πρώτη καλή στιγμή του έξτρα χρόνου άνηκε στην Αγγλία. Ο Φίλιπς μετά από διώξιμο έκανε ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 103′ ο Μπελότι επιχείρησε να σκοράρει, όμως δεν τα κατάφερε. Πέρα από ένα επικίνδυνο γέμισμα του Κέιν, τα τελευταία 15 λεπτά παιχνιδιού δεν είχαν κάτι το αξιόλογο. Και κάπως έτσι ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι! Image