Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Έσταξε… φαρμάκι για τη Μίλαν ο Τσαλχάνογλου: «Καλά να πάθουν!»
Παρί Σεν Ζερμέν: Μπαπέ και Ντεμπελέ «καθάρισαν» σε τρία λεπτά την Λοριάν! (vids)
Λίβερπουλ

Λίβερπουλ: Με σημερινούς κανόνες, η ιστορία θα γραφόταν διαφορετικά (vid)

Με τους σημερινούς κανόνες για τους τερματοφύλακες κατά τη διαδικασία των πέναλτι, ο Γέρζι Ντούντεκ δε θα ήταν ο ήρωας της Λίβερπουλ στην Πόλη.

Το 2005 η Λίβερπουλ ήταν η νικήτρια ομάδα του πιο επικού τελικού Τσάμπιονς Λιγκ μέχρι σήμερα. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 στο ημίχρονο κατάφερε να πετύχει 3 τέρματα στην επανάληψη. Στην παράταση ο τερματοφύλακας των «κόκκινων», Γέρζι Ντούντεκ, την κράτησε ζωντανή και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί ο Πολωνός κίπερ εξελίχτηκε σε ήρωα της Λίβερπουλ. Αρχικά, απέκρουσε το πέναλτι του Αντρέα Πίρλο και επανέλαβε το ίδιο στο τελευταίο χτύπημα από τον Αντρέι Σεφτσένκο.

Ωστόσο, σήμερα και με τους ισχύοντες κανόνες, πιθανότατα ο Ντούντεκ να μην είχε αποκρούσει αυτά τα πέναλτι και η ιστορία να είχε γραφτεί διαφορετικά. Ειδικότερα, με μία ματιά και στις 2 αποκρούσεις του βλέπουμε ότι έχει απομακρυνθεί πολύ μακριά από τη γραμμή του κατά την εκτέλεση των πέναλτι.

Σήμερα, αυτό δεν επιτρέπεται, καθώς ο γκολκίπερ είναι υποχρεωμένος να πατάει τουλάχιστον με το ένα ποδί την γραμμή εστίας, τη στιγμή που εκτελείται το πέναλτι. Φυσικά, όλα αυτά ανήκουν σε μία υποθετική σφαίρα και δεν έχουν καμία αξία. Η Λίβερπουλ του 2005 με την ανατροπή που πέτυχε κέρδισε επάξια το Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Ντούντεκ είχε και άλλη βοήθεια

Ο ίδιος ο Ντούντεκ, μάλιστα, στην αυτοβιογραφία του αποκάλυψε ότι ο 2ος τερματοφύλακας, Σκοτ Κάρσον, και ο προπονητής τερματοφυλάκων, Jose Ochotorena, διαδραμάτισαν κρίσιμο ρόλο στη διαδικασία των πέναλτι.

«Δεν είμαι σίγουρος αν πολλοί άνθρωποι το παρατήρησαν αυτό αλλά στην πραγματικότητα ο Σκοτ σήκωνε τα χέρια του για να μου δείξει που έπρεπε να πέσω. Ο Ότσο θα κοίταζε τις σημειώσεις του και θα του έλεγε ποιον χέρι να σηκώσει καθώς καθένας από τους αντίπαλος παίκτες ερχόταν προς τα μένα για να εκτελέσει» είπε χαρακτηριστικά.