Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Μένει τελικά στην Μπαρτσελόνα ο Τσάβι!
ΑΕΚ

Θέλει δουλειά η ΑΕΚ – Ήττα από τη Βελέζ και μπλέξιμο…

Απρόσμενη ήττα για την ΑΕΚ η οποία έφυγε με χαμηλά το κεφάλι από την έδρα της Βελέζ Μόσταρ για τον 2ο προκριματικό του Κόνφερανς Λιγκ.

Παρότι η ΑΕΚ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι στο «Ροντένι» της Βελέζ Μόσταρ, οι Βόσνιοι επικράτησαν της ελληνικής ομάδας με 2-1. Για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Κόνφερανς Λιγκ, η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έδειξε ότι θέλει ακόμα δουλειά για να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο. Η πρόκριση όμως ναι μεν δυσκολεύει, αλλά το σκορ δεν εμπνέει ανησυχία. Αν βέβαια οι «κιτρινόμαυροι» στη ρεβάνς της 29ης Ιουλίου δείξουν χαρακτήρα.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και έκανε την πρώτη τελική στο παιχνίδι. Ο Σάκχοφ στο έκτο λεπτό έκανε σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς μπλόκαρε την μπάλα. Πέντε λεπτά η «Ένωση» βρήκε το γκολ που έψαχνε. Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μετά από πάσα του Χρήστου Αλμπάνη και πλάσαρε όμορφα για το 0-1.

Ωστόσο, η ομάδα από τη Βοσνία Ερζεγοβίνη βρήκε την ισοφάριση άμεσα. Στο 14ο λεπτό ο Πρσες με ένα πανέμορφο γκολ έκανε το 1-1 για τη Βελέζ, με τον Τσιντώντα να μην έχει κανένα περιθώριο αντίδρασης. Ο ίδιος παίκτης στο 32′ επιχείρησε να παραβιάσει ξανά την εστία των «κιτρινόμαυρων». Ο Έλληνας γκολκίπερ αυτή τη φορά αρνήθηκε το γκολ αποκρούοντας σε κόρνερ.

Οι Βόσνιοι στο πρώτο ημίχρονο και μετά το 1-1 είχαν την κατοχή σε μεγάλο ποσοστό (65%). Δείχνοντας ότι θέλει να υπερασπιστεί στο έπακρο την έδρα της. Η ΑΕΚ όμως κόντρα στη ροή του ματς βρήκε γκολ με τον Ανσαριφάρντ ξανά. Ο Ιρανός επιθετικός υποδείχθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ και το τέρμα ακυρώθηκε στο 42′.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; ΑΕΚ

Ανατροπή η Βελέζ, δεν μπόρεσε η ΑΕΚ

Στο δεύτερο μέρος η γηπεδούχος ομάδα βρήκε το γκολ της ανατροπής. Στο 52′ ο Ζαΐμοβιτς βρέθηκε στην περιοχή της ΑΕΚ και νίκησε τον Παναγιώτη Τσιντώτα για το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανακτήσουν την κατοχή δημιουργώντας φάσεις στην αντίπαλη εστία. Έκαναν μάλιστα δυο καλές ευκαιρίες, στο 70ο και το 74ο λεπτό. Αρχικά με κεφαλιά του Τάνκοβιτς και εν συνεχεία με τον Γιώργο Τζαβέλλα, ξανά με κεφαλιά με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο 81′ ο Λε Ταλέκ που μπήκε ως αλλαγή απείλησε την εστία της Βελέζ, αλλά η μπάλα πήγε έξω μετά το σουτ του νεοαποκτηθέντα επιθετικού. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι δραματικό, με την ΑΕΚ να ψάχνει νίκη στον επαναληπτικό αγώνα σε μια εβδομάδα για πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο.

Οι ενδεκάδες των ομάδων:

Βελέζ: Μπογκντάνοβιτς, Ζελίκοβιτς, Ίσιτς, Τσόσιτς, Φερέιρα, Χασάνοβιτς, Πρσες, Όβτσινα, Μπραντάο, Άντουσιτς, Ζαΐμοβιτς.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Λόπες, Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Γκαρσία, Μάνταλος, Αλμπάνης, Ανσαριφάρντ