Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Γαλλία

«Ξέρανε» την Παρί η Λιλ – Δικό της το Σούπερ Καπ! (vid)

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν κατάφερε να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της σεζόν στη Γαλλία, με την πρωταθλήτρια Λιλ να σηκώνει το Trophee de Champion!

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας, Λιλ, έπαιξε όσο χρειαζόταν για να νικήσει την Παρί Σεν Ζερμέν. Με σκορ 1-0 κατέκτησε και το Σούπερ Καπ, σκορπώντας κύμα προβληματισμού στην ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο. Οι Παριζιάνοι έπαιξαν χωρίς τον Μπαπέ και τον Νεϊμάρ και αυτό φάνηκε στο χορτάρι. Σκόρερ του ματς ήταν ο Τσέκα με ένα καταπληκτικό γκολ.

Δυνατά ξεκίνησε το ματς θα λέγαμε. Η Λιλ στο έκτο λεπτό κέρδισε φάουλ και ο Μπουράκ Γιλμάζ παραλίγο να σκοράρει από τα 19 μέτρα. Όμως, ο Κέιλορ Νάβας με τα ακροδάχτυλα απέκρουσε σε κόρνερ. Έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Παρί να απειλήσει, με μια ωραία κούρσα του ταχύτατου Χακίμι. Ο Μαροκινός μπακ γύρισε επικίνδυνα, αλλά οι αμυντικοί της Λιλ έδιωξαν.

Η Παρί πίεσε στα επόμενα λεπτά με αποκορύφωμα ένα τρομερό σουτ του Ντράξλερ από μακριά. Ο Ζαρντίμ έπεσε σωστά και έκανε ωραία επέμβαση. Η Λιλ χρειάστηκε άλλη μια φορά τις ικανότητες του τερματοφύλακά της. Μιας και στο 38′ ο Χακίμι έκανε μια επικίνδυνη σέντρα-σουτ με τον Ζαρντίμ να αποκρούει. Στην επόμενη φάση, η Λιλ ξεδιπλώθηκε στην αντεπίθεση, με τον Γιλμάζ να χάνει μοναδική ευκαιρία.

Ένα λεπτό πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο η πρωταθλήτρια Γαλλίας «χτύπησε». Ο Τσέκα με απίθανο σουτ κεραυνοβόλησε την εστία του Κέιλορ Νάβας για το 1-0.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube

Πίεσε η Παρί, απροσπέλαστος ο Ζαρντίμ

Η Παρί Σεν Ζερμέν έχασε μοναδική ευκαιρία στο 56′, με τον Ντιαλό να αστοχεί με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και την εστία σχεδόν ανυπεράσπιστη! Στο 74′ ο Ικάρντι βρήκε δίχτυα με ωραία προσπάθεια, αλλά, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Λίγο νωρίτερα ο Τζορτζίνιο Βαϊνάλντουμ μπήκε ως αλλαγή για να κάνει το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Παριζιάνων.

Εν γένει η Παρί είχε την κατοχή, με τη Λιλ να την περιμένει. Όμως, δεν μπορούσε να κάνει τις φάσεις που θα περιμέναμε για να ισοφαρίσει. Στο 88′ πάντως λίγο έλειψε ο Ντανίλο να σκοράρει, αλλά η κεφαλιά του πήγε στα χέρια του Ζαρντίμ. Ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ λίγο αργότερα έκανε μεγάλη σωτήρια επέμβαση από σουτ του Βαϊνάλντουμ.