H Γιουνάιτεντ στέλνει τον Γκρίνγουντ… σούμπιτο στην Ιταλία
Ρώσος δημοσιογράφος «έλιωσε» στα γέλια στην εκτέλεση πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (vid)
Έγραψε ιστορία ο Νόιερ – Περισσότερα clean sheets από κάθε άλλον στο Champions League (stats)
«Η Μπαρτσελόνα κινείται μυστικά για την απόκτηση του Ντιμπάλα»
Αντσελότι: «Μας πίεσε πολύ η Σίτι, δεν θα πεθάνει ποτέ η Ρεάλ Μαδρίτης»
H UEFA… ζει και αναπνέει για το σενάριο Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαπέ
Λίβερπουλ: Στο Λονδίνο ο παιχταράς που θα διαδεχθεί τον Σαλάχ
Τα δύο παιδικά λάθη του Σάκα στο φινάλε του Μπάγερν – Άρσεναλ (vid)
Ρόντρι: «Είδα μόνο μια ομάδα στο γήπεδο, έπρεπε να περάσει η Σίτι»
Μπέλινγχαμ: «Δεν υπάρχει πίεση, ευθύνη και ευλογία να παίζεις για τη Ρεάλ Μαδρίτης»
Σίτι – Ρεάλ: Βασιλική εκδίκηση, αποκαθήλωση της πρωταθλήτριας Ευρώπης! (vid)
Στα ημιτελικά η Μπάγερν στο καναβάτσο η Άρσεναλ! (vid)
Σίτι – Ρεάλ: Ο Ντε Μπρούιν «χτυπά» και επαναφέρει τις ισορροπίες! (vid)
Μπάγερν – Άρσεναλ: Κεφαλιά… δυναμίτης του Κίμιχ και 1-0! (vid)
Σίτι – Ρεάλ: Λογομαχία Γκρίλις με Βινίσιους για… θέατρο του Άγγλου! (vid)
Ligue 1

Μπουράκ ο λυτρωτής, έσωσε την παρτίδα για τη Λιλ (vid)

Η Λιλ χρειάστηκε τον μεγάλο της επιθετικό, Μπουράκ Γιλμάζ, για να σώσει την πατρίδα στην έδρα της Μετς, παίρνοντας έναν βαθμό.

Η Λιλ δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς τη σεζόν. Η γαλλική ομάδα στην πρεμιέρα της στη Ligue 1 ήρθε ισόπαλη στην έδρα της Μετς με 3-3, στην προσπάθειά της για διατήρηση των σκήπτρων στη χώρα. Λυτρωτής για τους πρωταθλητές ήταν ο Μπουράκ Γιλμάζ που ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό!

Χορταστικό ήταν αν μη τι άλλο το πρώτο ημίχρονο. Η πρωταθλήτρια Λιλ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα πρώτη, στο 23ο λεπτό. Ο Σβεν Μπότμαν μετά από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ. Αλλά η χαρά των πρωταθλητών δεν κράτησε παραπάνω από δέκα λεπτά. Μιας και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το ματς με σκόρερ τον Σεντοζέ που νίκησε με καρφωτή κεφαλιά τον Ζαρντίμ.

Πριν προλάβει να βγει το ημίχρονο, η Μετς έφτασε και στην ανατροπή. Ο Νιανέ βρήκε τον Ουντόλ μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος τελείωσε ψύχραιμα τη φάση για το 2-1. Σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube Λιλ

Δέχτηκε και τρίτο η Λιλ, αλλά αντέδρασε

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, η Μετς έκανε και άλλο χουνέρι στη Λιλ. Ο Σεντοζέ με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 52′ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του δυσκολεύοντας για τα καλά τους πρωταθλητές. Επτά λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μετά από φάση διαρκείας η οποία είχε και δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Αντρέ πέτυχε το γκολ που στην αρχή μέτρησε. Αλλά, ο διαιτητής της αναμέτρησης τσέκαρε το VAR και ακύρωσε εν τέλει το τέρμα.

Να σημειώσουμε ότι πριν το ακυρωθέν γκολ η Μετς έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κουγιατέ. Όμως, η Λιλ έδειξε ότι είναι πολύ σκληρή για να χάσει με κάτω τα χέρια. Ο Ικονέ στο 82ο λεπτό έκανε το 3-2 με 20 λεπτά καθυστέρηση…

Οι παίκτες της Λιλ στα τελευταία λεπτά προσπάθησαν να ισοφαρίσουν την αναμέτρηση. Στις καθυστερήσεις ο Λικαντί δοκίμασε ένα ωραίο σουτ, με τον Ουκίτζα να το βγάζει εντυπωσιακά. Μεγάλος λυτρωτής όμως ήταν ο Μπουράκ Γιλμάζ που με ωραία ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!