O Μπούντιμιρ της Οσασούνα εκτέλεσε το χειρότερο πέναλτι όλων των εποχών (vid)
Η ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα στoν «τελικό» με τον Μπαπέ (pic)
Η Μπάγερν Μονάχου θέλει ξανά στον πάγκο της τον Νάγκελσμαν!
Η Τσέλσι διέσυρε την Έβερτον, με ιστορική εμφάνιση από τον Κόουλ Πάλμερ! (vid)
Ατλέτικο Μαδρίτης

Μόνο ένας… Κορέα έφερε χαρά στην Ατλέτικο! (vid)

Ζόρικη νίκη για τους πρωταθλητές Ισπανίας, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να επικρατεί χάρη στον εξαιρετικό Άνχελ Κορέα με 1-2 της Θέλτα.

Έστω και δύσκολα, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 1-2 της σκληροτράχηλης Θέλτα στην πρεμιέρα της αγωνιστικής στην Ισπανία. Οι πρωταθλητές όταν τα «χρειάστηκαν» είδαν τον Άνχελ Κορέα να καθαρίζει με δύο δικά του γκολ, κάμπτοντας την αντίσταση της ομάδας της Γαλικίας.

Κορέα ψεκάζει, Κορέα σκουπίζει για την Ατλέτικο!

Ουσιαστικά στην πρώτη σοβαρή ευκαιρία της αναμέτρησης, η Ατλέτικο σκόραρε. Χτυπώντας στην αντεπίθεση, ο Αργεντινός επιθετικός πυροβόλησε με την μια έξω από την περιοχή. Το σουτ του ήταν πολύ δυνατό για να σωθεί και το 1-0 ήρθε στο 23ο λεπτό για τους «ροχιμπλάνκος». Γκολ νούμερο 6 στα τελευταία 9 παιχνίδια του 26χρονου.

Χρειάστηκε να περάσουν περίπου 20 λεπτά για να έρθει κάποια άλλη σημαντική φάση. Μπροστά από την εστία του Ντιτούρο, οι επιθετικοί της Ατλέτικο σούταραν δύο φορές, Και οι δύο όμως κόπηκαν από την άμυνα της Θέλτα, η οποία κράτησε το κατά της 1-0 μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μισό, οι πρωταθλητές συνέχισαν στον ίδιο νωχελικό ρυθμό και το πλήρωσαν. Μετά από υπόδειξη του VAR, καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Ο Ιάγκο Άσπας ανέλαβε την εκτέλεση από τα 11 βήματα και με ευκολία έγραψε το 1-1 στο 57′.

Πριν όμως καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι «ροχιμπλάκνος» επανάκτησαν το προβάδισμα. Η ωραία αντεπίθεση της Ατλέτικο έβγαλε τον Άνχελ Κορέα σε θέση βολής. Από πλάγια θέση, ο Αργεντινός σκόραρε το δεύτερο γκολ του παιχνιδιού (64′), δίνοντας βαθιά ανάσα στον Ντιέγκο Σιμεόνε.

Λουίς Σουάρες και Ροντρίγκο Ντε Πολ πέρασαν στο παιχνίδι για να κάνουν πιο επιθετικούς τους Μαδριλένους. Άκαρπη προσπάθεια όμως, καθώς ο ρυθμός της αναμέτρησης παρέμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Καμία από τις δύο ομάδες δεν δημιούργησε πάλι σοβαρή προσπάθεια απειλής, σε ένα απόγευμα με ελάχιστη φαντασία στην Γαλικία. Τα αίματα οξύνθηκαν στο φινάλε, με τους Μάλο και Ερμόσο να αποβάλλονται με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή έφερε την λήξη και μια νίκη με νύχια και με δόντια για την Ατλέτικο. Αποτέλεσμα που πρέπει σύντομα να αφήσει πίσω της η Μαδριλένικη ομάδα, αν θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο της.