Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Europa League

Σοβαρός ο Ολυμπιακός με τριάρα στη Σλόβαν!

Δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα ο Ολυμπιακός και πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι στη Σλόβαν Μπρατισλάβας για το πρώτο ματς των πλέι οφ του Europa League.

Σοβαρότητα και αποτελεσματικότητα. Αυτά ήταν δυο από τα στοιχεία που είχε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας για τα πλέι οφ του Europa League. Οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με 3-0 αποκτώντας σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους της διοργάνωσης. Ό,τι δεν έκανε με τη Λουντογκόρετς, το έπραξε με τους Σλοβάκους η ελληνική ομάδα η οποία θα μπορούσε να σκοράρει κι άλλα γκολ.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν καλύτερη από τη σλοβακική αντίπαλό της η οποία είχε δυο καλές στιγμές στο πρώτο 20λεπτο. Με τον Σισέ στη μια να κάνει εκπληκτικό τάκλιν σώζοντας τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι είχαν μια τεράστια ευκαιρία στο 27ο λεπτό με τον Ελ Αραμπί. Ο Μασούρας τον βρήκε μόνο του στο ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μαροκινός φορ είδε τον Τσόβαν να αποκρούει σωτήρια.

Το γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 37′. Μια φάση διαρκείας που βρήκε τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Μαντί Καμαρά ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0. Εν γένει οι Πειραιώτες άξιζαν το τέρμα και το πέτυχαν δείχνοντας σοβαρότητα στο παιχνίδι τους.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Ολυμπιακός

Το «καθάρισε» ο Ολυμπιακός

Στο 52ο λεπτό ο Ολυμπιακός βρήκε και δεύτερο γκολ. Από ωραία σέντρα του Βαλμπουενά, ο Τσόβαν απέκρουσε ασταθώς. Ο Σισέ κλώτσησε την μπάλα σχεδόν μέσα από τα χέρια του αντίπαλου τερματοφύλακα και διπλασίασε τα τέρματα των «ερυθρόλευκων». Στο 64′ ο Αγκιμπού Καμαρά παραλίγο να σκοράρει, αλλά ο τερματοφύλακας της Σλόβαν έδειξε ξανά την κλάση του.

Η πίεση του Ολυμπιακού απέφερε καρπούς και η ελληνική ομάδα σκόραρε και τρίτη φορά. Ο αρχηγός των Πειραιωτών, Ματιέ Βαλμπουενά, εκτέλεσε κόρνερ και ο αρχηγός της Σλόβαν, Μποζίκοβ, έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα. Η φιλοξενούμενη ομάδα απείλησε στο 85′ με ωραίο σουτ του Βάις. Ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω και έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το «Γ. Καραϊσκάκης».