Guardian: «Η Άρσεναλ αντεπιτίθεται με 180 εκατ. ευρώ για δύο παιχταράδες»
Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Τότεναμ

H Ντελ-ικάτη Τότεναμ πλήγωσε την πρώην του Νούνο (vid)

Με τον Ντέλε Άλι να τα κάνει όλα σε άμυνα και επίθεση, η Τότεναμ του Νούνο Εσπίριτο Σάντο επικράτησε με 1-0 της Γουλβς στο «Μολινό».

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Τότεναμ φιλοξενήθηκε από τη Γουλβς στο «Μολινό». Η Τότεναμ χωρίς να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες πήρε την ουσία, επικρατώντας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (1-0). Έτσι, διπλασίασε τις νίκες της στο φετινό πρωτάθλημα. Αντίθετα, η Γουλβς ηττήθηκε για 2η φορά φέτος, παρόλο που ήταν αρκετά απειλητική, με κύριο εκφραστή Αντάμα Τραορέ.

Στα αξιοσημείωτα του ματς, το ντεμπούτο του Χάρι Κέιν στη φετινή σεζόν. Θυμίζουμε ότι ο Άγγλος έχει ζητήσει να αποχωρήσει από το σύλλογο αλλά οι «πετεινοί» δεν είναι διατεθειμένοι να τον παραχωρήσουν.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Τότεναμ μπήκε δυναμικά στο ματς και στην πρώτη της επαφή στην αντίπαλη περιοχή κέρδισε πέναλτι. Για την ακρίβεια, ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ζοσέ Σα, ανέτρεψε τον Ντέλε Άλι και ο τελευταίος ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 1-0.

H Γουλβς, πάντως, δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια. Έτσι, έβγαλε αντίδραση επιχειρώντας με τον Ανταμά Τραορέ και την ταχύτητα του να δημιουργήσει ρήγματα από την αριστερή πλευρά.

Ο Τραορέ έγινε ξανά επικίνδυνος στο 20ο λεπτό, όταν ταλαιπώρησε τον Τανγκάνγκα και γύρισε για τον Χιμένεζ. Ωστόσο, το πλασέ του τελευταίου ήταν απογοητευτικό.

Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με τη Γουλβς να έχει την συντριπτική κατοχή της μπάλας. Οι σέντρες από τις πτέρυγες, όμως, σπάνια έβρισκαν συμπαίκτη. Από την άλλη πλευρά, η Τότεναμ στη μοναδική αντεπίθεση που πραγματοποίησε δε μπόρεσε να τελειώσει την ευκαιρία της.

Ο ωραίος Τραορέ εξελίχθηκε σε μοιραίος

Το δεύτερο μέρος ήταν πιο ισορροπημένο, με την Τότεναμ στο ξεκίνημα να κερδίζει μέτρα. Η Γουλβς στο 61ο λεπτό, σπατάλησε την καλύτερη της ευκαιρία. Συγκεκριμένα, μετά το λάθος του Ντάιερ, ο Αντάμα Τραορέ βρέθηκε απέναντι από τον Γιορίς αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Η Τότεναμ απάντησε στη χαμένη ευκαιρία, με τον Ζοσέ Σα να αποκρούει τα συνεχόμενα σουτ των Μπεργβάιν και Σον.

Μετά από 1 ώρα παιχνιδιού και μέχρι το 80ο λεπτό, η Γουλβς είχε τη μπάλα στα πόδια της αλλά δε μπορούσε να βρεθεί με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στο 75ο λεπτό, ο Χάρι Κέιν εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο στην πρώτη του φετινή συμμετοχή. Ο Άγγλος φορ, μάλιστα, έχασε ευκαιρία να σκοράρει, με τον Ζοσέ Σα να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Στο τελευταίο 10λεπτο, τα «σπιρούνια» αμύνθηκαν σθεναρά και κατάφεραν να κρατήσουν το πολύτιμο τρίποντο.