Champions League: Τα στοιχήματα και οι πιθανότητες των τεσσάρων φιναλίστ
Έντιν Τέρζιτς: Προσωρινά… μόνιμος στην Μπορούσια Ντόρτμουντ
Γιουνάιτεντ: Ο Ράτκλιφ δίνει… λευκή επιταγή στον Ζιντάν
Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν θάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Ρεάλ Μαδρίτης και Παρί Σεν Ζερμέν θέλουν… δίδυμο – φωτιά από την Ίντερ!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!

Χάσμα… ποιότητας και Λουκάκου στο Λονδίνο (vid)

Ντέρμπι... στα χαρτιά! Η Τσέλσι με κορυφαίους τους Τζέιμς και Λουκάκου πέρασε ένα εύκολο απόγευμα επικρατώντας εκτός έδρας της Άρσεναλ με 2-0.

Που να κολλήσει η Τσέλσι! Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ μετέτρεψαν το ντέρμπι κόντρα στην Άρσεναλ σε τυπική διαδικασία. Τα δύο γκολ στο ημίχρονο των Λουκάκου – το πρώτο στην επιστροφή του – και του Τζέιμς έβαλαν από νωρίς βάσεις νίκης. Προσπάθησαν οι «Κανονιέρηδες» στην επανάληψη να μπουν ξανά στον αγώνα όμως ουδέποτε το κατάφεραν.

Εξαρχής η αποστολή της Άρσεναλ απέναντι στην υπερηχητική Τσέλσι ήταν πολύ δύσκολη. Ο Μίκελ Αρτέτα ήξερε πως η αποστολή του να επικρατήσει στον αγωνιστικό χώρο των «μπλε» έμοιαζε με όνειρο απατηλό. Οι «Κανονιέρηδες» από το πρώτο λεπτό του αγώνα έδειξαν να χάνουν τον έλεγχο. Η Τσέλσι με τους Κόβασιτς, Ζορζίνιο και Μάουντ σταθερούς στη μεσαία γραμμή κυριάρχησαν γεμίζοντας όλο και περισσότερο το μισό της Άρσεναλ.

Η Τσέλσι… εξαφανίστηκε με Λουκάκου και Τζέιμς

Το γκολ δεν άργησε να έρθει για τους παίκτες του Τόμας Τούχελ. Θύτης ο Ρομελού Λουκάκου. Ο Βέλγος χρειάστηκε μόλις 15 λεπτά για να ξανασυστηθεί στο βρετανικό κοινό. Ο έμπειρος φορ πάτησε περιοχή εκμεταλλεύτηκε την άψογη ασίστ του Ρις Τζέιμς και με πλασέ σε κενή εστία άνοιξε το σκορ. Το 1-0 ανέδειξε ακόμη περισσότερο το πρόβλημα των γηπεδούχων να σταθούν στον αγωνιστικό χώρο αντάξιοι των αντιπάλων τους.

Μοιραία αυτό οδήγησε σε ακόμη ένα γκολ πριν το ημίχρονο. Από δημιουργός αυτή τη φορά ο Τζέιμς μετατράπηκε σε εκτελεστής. Ο ταλαντούχος μπακ χαφ πάτησε την αντίπαλη περιοχή σημάδεψε την εστία του Λένο και έστειλε στο 35′ τη μπάλα στο διχτάκι. Με καθαρό προβάδισμα για την Τσέλσι οι δύο ομάδες λίγο αργότερα οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Λουκάκου Τσέλσι

Στο δεύτερο μέρος έχοντας προίκα το 2-0 οι παίκτες του Τούχελ κατέβασαν ρυθμούς. Η Άρσεναλ από πλευράς της έδειξε μεγαλύτερη μαχητικότητα και σταδιακά ανέβηκε στο γήπεδο. Ο ρυθμός άνοιξε και οι δύο ομάδες για μεγάλο χρονικό διάστημα προσέφεραν θέαμα με την μπάλα πάνω – κάτω. Η είσοδος του Ομπαμεγιάνγκ έκανε τους «Κανονιέρηδες» περισσότερο επιθετικούς. Ο τερματοφύλακας της Τσέλσι όμως, Μεντί, φώναξε παρών όπου χρειάστηκε. Τίποτα ουσιαστικό μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Καθαρή επικράτηση της Τσέλσι στο ντέρμπι με 2-0.