Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Προκριματικά Μουντιάλ 2022

Το εκτός φάσης χτύπημα του Κριστιάνο στον Ο’ Σέι (vid)

Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης της Πορτογαλίας με την Ιρλανδία ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Τόσο με τις δύο γκολάρες του όσο και με το χτύπημα στον Ο' Σέι.

H Πορτογαλία το βράδυ της Τετάρτης γλίτωσε από τεράστια γκέλα. Οι Ιρλανδοί βρίσκονταν μπροστά στο σκορ στο Φάρο μέχρι το 89ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο φινάλε μίλησε ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο 36χρονος σούπερ σταρ με δύο κεφαλιές – κανονιές στο 89′ και 95′ γύρισε το παιχνίδι και έδωσε τη νίκη στη χώρα του.

Αρκετά νωρίτερα όμως στην αναμέτρηση και πιο συγκεκριμένα στο 15′ η Πορτογαλία κέρδισε πέναλτι. Οι Ίβηρες είχαν την ευκαιρία να μπουν πρώτοι μπροστά στο σκορ και να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Την εσχάτη των ποινών μετά από διαβούλευση του διαιτητή με τους επόπτες του VAR ανέλαβε ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube

Ο Πορτογάλος έστησε τη μπάλα στα έντεκα βήματα όμως εκεί ο αμυντικός της Ιρλανδίας και της Γουέστ Μπρομ, Ντάρα Ο’ Σέι θέλησε να του σπάσει τη ψυχολογία. Ο 22χρονος κλώτσησε τη μπάλα ωστόσο με τίποτα δεν περίμενε αυτή την αντίδραση από τον αστέρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Κριστιάνο αστραπιαία με μπόλικα νεύρα χτύπησε τον αντίπαλό του στο πρόσωπο. Ο Ο’Σέι βρέθηκε στο έδαφος όμως ο Πορτογάλος επιθετικός ουδέποτε τιμωρήθηκε.

Το χτύπημα του Κριστιάνο στον Ο’ Σέι

Τελικά στη συνέχεια ο Κριστιάνο εκτέλεσε το πέναλτι όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας του το απέκρουσε. Το συμβάν έμεινε πίσω και το παιχνίδι συνεχίστηκε. Η Ιρλανδία προηγήθηκε στο σκορ με τον Ίγκαν στο φινάλε του ημιχρόνου. Οι Ίβηρες στην επανάληψη πίεσαν ασφυκτικά με τον Κριστιάνο να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του Σάντος. Τελικά δικαιώθηκαν στο φινάλε με τον σούπερ σταρ τους να «χτυπάει» δις. Μία στο 89′ και άλλη μία στο 95′ και την τελευταία φάση. Εκεί πήρε και την κίτρινη κάρτα για τον πανηγυρισμό του να βγάλει τη φανέλα.