Μπαρτσελόνα: Ο αρχηγός της αποχωρεί για… μικρομεσαία ομάδα της La Liga!
Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Μια ανάσα πριν την ανακοίνωση προπονητή η Λίβερπουλ
Η Παρί Σεν Ζερμέν ορέγεται την αποκάλυψη της φετινής Serie A
Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Ο Μουσιάλα απάντησε στο δίλημμα Μέσι ή Κριστιάνο – «Ένας είναι ο GOAT»
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μετά τον Τσάβι πάμε για… κωλοτούμπα και με Τούχελ στην Μπάγερν
Ο Σεσκ Φάμπρεγκας δημιούργησε την απόλυτη ενδεκάδα της Premier League
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Προκριματικά Μουντιάλ 2022

Ούτε τώρα σεφτέ στα προκριματικά η Ελλάδα με τρίτο σερί 1-1!

Μια από τα ίδια για την Ελλάδα στα προκριματικά του Μουντιάλ, καθώς για τρίτο συνεχόμενο ματς φέραμε ισοπαλία με 1-1, αυτή τη φορά κόντρα στο Κόσοβο.

Για τρίτο σερί παιχνίδι στα προκριματικά του Μουντιάλ η Ελλάδα δεν κατάφερε να νικήσει. Αυτή τη φορά στην έδρα του Κοσόβου. Μάλιστα, έφερε ισοπαλία ξανά με το ίδιο σκορ (1-1) όπως είχε συμβεί στα παιχνίδια με Ισπανία και Γεωργία. Και μετά το πέρας των τριών αγώνων, έχουμε ισάριθμους βαθμούς, με τη 2η Σουηδία να έχει τους τριπλάσιους. Είμαστε 4οι πίσω από το Κόσοβο (4 βαθμούς και ένα ματς λιγότερο), με την Ισπανία να είναι στην πρώτη θέση με 10 βαθμούς, αλλά με 5 παιχνίδια.

Γενικά το παιχνίδι θα ξεχαστεί αρκετά σύντομα. Διότι από άποψη θεάματος υπήρξε… φτώχεια. Η Εθνική μας ξεκίνησε νευρικά το ματς, με τον Τζαβέλλα να παίρνει κίτρινη κάρτα μόλις στο έκτο λεπτό. Οι Κοσοβάροι είχαν τον έλεγχο προσπαθώντας να δημιουργήσουν ευκαιρίες στα καρέ του Οδυσσέα Βλαχοδήμου. Στο πρώτο ημίχρονο μάλιστα είχαν περισσότερες καλές στιγμές, αλλά κανένα σουτ τους δεν κατέληξε εντός εστίας.

Αντιθέτως και για καλή μας τύχη, στην εκπνοή του ημιχρόνου, ο Τάσος Δουβίκας πλάσαρε εξαιρετικά τον Μούριτς σε τετ-α-τετ για το 0-1. Το καλύτερο δυνατό τελείωμα για τα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Ελλάδα

Δεν απείλησε και το πλήρωσε η Ελλάδα

Στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα επαναπαύτηκε στο υπέρ της 1-0. Και δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την εστία του Κοσόβου. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση. Ανέβασαν τα ποσοστά κατοχής τους, έκαναν την Ελλάδα να υποχωρήσει, με τους διεθνείς μας να νομίζουν πως θα ξεφύγουν με το διπλό.

Ωστόσο, όταν δεν φτιάχνεις ευκαιρίες να τελειώσεις το παιχνίδι, ο νόμος του ποδοσφαίρου θα σε τιμωρήσει. Όπως και έγινε, με τους Κοσοβάρους να μας πληρώνουν με το ίδιο νόμισμα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Χαντερτζονάι βρήκε με κεφαλιά πάσα τον Μουρίκι. Εκείνος πήδηξε ψηλότερα από τον Τζαβέλλα στην ανυπεράσπιστη εστία του Βλαχοδήμου που φέρει λίγη ευθύνη και ισοφάρισε. Με το 1-1 να βάζει… ταφόπλακα σε όποιες βλέψεις είχε η Ελλάδα για πρόκριση στο Μουντιάλ.