Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Προκριματικά Μουντιάλ 2022

Μαντσίνι: «Ρεκόρ, αλλά δεν μπαίνει η μπάλα μέσα…»

Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι μίλησε στη μεικτή ζώνη αμέσως μετά το παιχνίδι της Ιταλίας με την Ελβετία, λέγοντας ότι υπάρχει θέμα στο σκοράρισμα.

Στο πρόσφατο Euro η Ιταλία τα «πέταγε» τρία τρία τα γκολ, ειδικά στους ομίλους. Όπως και με την Ελβετία. Αλλά με την ίδια αντίπαλο στο πλαίσιο των προκριματικών του Μουντιάλ, δεν είχαμε κάποιο γκολ. Το 0-0 ήταν το σκορ του αγώνα, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης του Ρομπέρτο Μαντσίνι πέτυχαν ένα πολύ σημαντικό ρεκόρ. Είναι αήττητοι για 36 συνεχόμενες αναμετρήσεις, επίδοση που ξεπερνά κάθε προηγούμενη.

Οι Ιταλοί έχουν την πρωτιά στον όμιλό τους βέβαια. Δεν θα έχουν μεγάλα προβλήματα από ότι φαίνεται στο να προκριθούν στο Μουντιάλ της επόμενης χρονιάς. Αλλά το στείρο 0-0 σαν να προβλημάτισε τον Μαντσίνι. Ο Ιταλός ομοσπονδιακός τεχνικός της «σκουάντρα ατζούρα» έδειξε ικανοποίηση για το ρεκόρ, αλλά κάτι τον απασχολεί…

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Μαντσίνι

Οι δηλώσεις του Μαντσίνι:

«Πετύχαμε το ρεκόρ που είναι πολύ σημαντικό. Αλλά, δεν κερδίσαμε και αυτό με προβληματίζει. Διότι δημιουργήσαμε πάρα πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Όμως, η μπάλα απλώς δεν έμπαινε στα δίχτυα. Στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαμε να τελειώσουμε τη δουλειά. Στο δεύτερο η Ελβετία μάς δυσκόλεψε, αλλά είχαμε κι άλλες καλές στιγμές. Όμως, άνετα είχαμε τη δυνατότητα να νικήσουμε με 2-0 ή 3-0.»

Να σημειώσουμε πως στο 53ο λεπτό ο Ζορζίνιο έχασε πέναλτι και συνάμα την ευκαιρία να βγάλει το άγχος από τους συμπαίκτες του.