Ο Μπενζεμά θέλει ένα γκολ και αφήνει πίσω του έναν μύθο της Ρεάλ!
Ο Μπενζεμά μισή φάση στην Ισπανία την κάνει γκολ! (stats)
Ζορζίνιο: «Έλεγαν ότι ήρθα στην Τσέλσι μόνο λόγω Σάρι»
Επιτέλους… επιστροφές στην Μπαρτσελόνα!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Σόλσκιερ: Ο Κριστιάνο δεν θα παίζει κάθε παιχνίδι

Ο τεχνικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, εξήγησε ότι ο Κριστιάνο Ρονάλντο δε θα παίξει κάθε παιχνίδι της σεζόν.

Το δεύτερο ντεμπούτο του Κριστιάνο με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν ονειρικό. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ πήρε φανέλα βασικού στο ματς με τη Νιουκάστλ. Ο ίδιος χρειάστηκε μόλις ένα ημίχρονο για να σκοράρει ξανά ως παίκτης της Γιουνάιτεντ έπειτα από 12 χρόνια.

Φυσικά δεν έμεινε εκεί και πέτυχε και 2ο γκολ όταν η ομάδα του ισοφαρίστηκε. Έτσι, συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη των «κόκκινων διαβόλων» επί της Νιουκάστλ με 4-1.

Δεδομένου ότι φέτος διανύει το 36ο έτος της ηλικίας, ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ θα χρειαστεί να κάνει διαχείριση στις δυνάμεις του Πορτογάλου. Έτσι, συνέντευξή του παραδέχτηκε ότι ο Κριστιάνο δε θα παίζει σε όλα τα παιχνίδια.

«Το θέμα με τον Κριστιάνο είναι ότι φροντίζει τον εαυτό του τόσο πολύ ώστε να ξέρω ότι θα αναρρώσει γρήγορα. Επιπλέον, έκανε προετοιμασία πριν το ξεκίνημα της σεζόν. Φυσικά είναι σημαντικό όλοι να αξιοποιηθούν. Υπάρχει ένα παιχνίδι την Τρίτη (κόντρα στην Γιάνγκ Μπόις). Θα δούμε τι θα κάνουμε. Όχι όμως, δεν είναι αδύνατο να τον αφήσουμε εκτός ενδεκάδας. Είναι 36 ετών, ο Μέισον [ο Γκρίνγουντ] είναι 19, οπότε είναι το ίδιο, πρέπει να διαχειρίζομαι τα λεπτά του και πρέπει να διαχειρίζομαι και τα λεπτά ενός 36χρονου» είπε ο Σόλσκιερ.

Ας σημειωθεί ότι αν ο Ρονάλντο αγωνιστεί κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις, θα ισοφαρίσει το ρεκόρ συμμετοχών στο Τσάμπιονς Λιγκ του Ίκερ Κασίγιας (177).

Η συνολική εμφάνιση του Κριστιάνο ήταν σπουδαία

Πέρα από τα γκολ που πέτυχε, η συνολική εμφάνιση του 36χρονου ήταν εξαιρετική. Ο Πορτογάλος έκανε αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή, όπως φαίνεται από τα παρακάτω στατιστικά.

Έχουμε και λέμε λοιπόν: 62 επαφές με την μπάλα, οκτώ από αυτές ήταν μέσα στην περιοχή της Νιούκαστλ, έξι σουτ, τέσσερις φορές πάτησε περιοχή μετά από ατομική ενέργεια, δύο φορές ανέκτησε την μπάλα, δύο σουτ στον στόχο, δύο γκολ και μία τελική προσπάθεια.

Θες να δεις δράση; Γκολ; Ντρίμπλες; Αναλύσεις; Ε, τότε ΠΡΕΠΕΙ να μας ακολουθήσεις στο Youtube!