Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν αθάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Μπαρτσελόνα

Ένας Αραού-x-ο δε φέρνει την άνοιξη (vid)

Παρά τις προσπάθειες του Ρόναλντ Αραούχο, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να αποκομίζει μόλις 1 βαθμό μετά την ισοπαλία με την Γρανάδα (1-1).

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της La Liga, η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε την Γρανάδα στο «Καμπ Νου». Η ομάδα του Κούμαν βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 2ο λεπτό και βρέθηκε στην άβολη θέση να πρέπει να διασπάσει επί 90 λεπτά μία πολυπρόσωπη άμυνα. Με σέντρες από τα πλάγια και τον μόνιμα προωθημένο Ρόναλντ Αραούχο, κατάφερε να φτάσει μόνο μέχρι την ισοφάριση. Έτσι, μετά το τελικό 1-1 έφτασε τους 8 βαθμούς σε 4 παιχνίδια.

Η Γρανάδα «πάγωσε» νωρίς το «Καμπ Νου» ανοίγοντας το σκορ στο 2ο λεπτό. Ειδικότερα, ο Εσκουδέρο από τα αριστερά σέντραρε και ο αφύλαχτος Ντουάρτε στο 2ο δοκάρι πέτυχε το 1-0 με κεφαλιά.

Αυτό το γκολ έκανε τους φιλοξενούμενους να οπισθοχωρήσουν στο γήπεδο. Έτσι, η ομάδα του Κούμαν είχε συνεχώς τη μπάλα στα πόδια της και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 78% κατοχή της μπάλας.

Έτσι, στο 19ο λεπτό, ο Σέρτζι Ρομπέρτο έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία σημαδεύοντας το δοκάρι. Στη συνέχεια, η Μπαρτσελόνα αντιμετώπιζε δυσκολίες στην προσπάθεια να διασπάσει μία διπλή ζώνη άμυνας με πολύ κλειστές τις γραμμές της.

Έτσι, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 45ο λεπτό για την επόμενη καλή ευκαιρία της Μπαρτσελόνα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντεπάι, ο Αραούχο έπιασε την καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Μαξιμιλιάνο αποσόβησε βέβαιη παραβίαση της εστίας του.

Έγινε της… σέντρας στο δεύτερο ημίχρονο

Μετά την ανάπαυλα, ο Ρόναλντ Κούμαν πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Λουκ Ντε Γιονγκ. Έτσι, οι «μπλαουγκράνα» συχνά έψαχναν με σέντρες τον Ολλανδό φορ.

Η Γρανάδα βρισκόταν συνεχώς σε θέση άμυνας, προσπαθώντας με 11 παίκτες πίσω από την μπάλα να αποτρέψουν κάθε επιθετική απειλή.

Η Μπαρτσελόνα παρόλο που είχε μόνιμα τη μπάλα στα πόδια της απειλούσε μόνο από στημένες φάσεις. Στο 75ο λεπτό, ο Ντεπάι εκτέλεσε το κόρνερ αλλά ο Λουκ Ντε Γιονγκ από πλεονεκτική θέση δε μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά.

Τελικά, η υπομονή της Μπάρτσα σε αυτό το στυλ παιχνιδιού επιβραβεύτηκε στο 90ο λεπτό. Μετά από μία ακόμη σέντρα – αυτή τη φορά του Γκάβι – ο Αραούχο σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά, επιβεβαιώνοντας ότι είναι ο καλύτερος παίκτης των γηπέδου.

Στα τελευταία λεπτά, η Μπάρτσα πάλεψε για ένα ακόμη γκολ αλλά χωρίς αποτέλεσμα.