Ligue 1

Στο ρελαντί η Παρί, νίκησε τη Μονπελιέ για το 8/8 (vid)

Η Παρί Σεν Ζερμέν συνεχίζει να οδηγεί εκ του ασφαλούς την κούρσα στη Γαλλία, επικρατώντας της Μονπελιέ με 2-0 στο «Παρκ Ντε Πρενς».

Δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα η Παρί Σεν Ζερμέν απέναντι στη Μονπελιέ. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 χάρη στα γκολ των Γκεγέ και Ντράξλερ. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Μπαπέ και Νεϊμάρ, με την πρωτοπόρο της Ligue 1 να κρατάει τους τρεις βαθμούς και μόνο. Όγδοη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια η Παρί με 24 βαθμούς.

Όπως ήταν φυσικό, οι Παριζιάνοι δημιούργησαν τις πρώτες ευκαιρίες. Στο πέμπτο και το έκτο λεπτό οι Νεϊμάρ και Μπαπέ, αντίστοιχα, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Ο Βραζιλιάνος έκανε σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο Γάλλος είδε τον Ομλέν να κάνει εξαιρετική επέμβαση στο δικό του σουτ.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι μεγάλοι σταρ, το έκανε ο Ιντρίσα Γκεγέ. Ο 31χρονος μέσος πήρε την μπάλα στρωμένη από τον Ντι Μαρία στο 14ο λεπτό, την εξαπέλυσε στα δίχτυα της Μονπελιέ ανοίγοντας το σκορ. Στο 42′ η Παρί είχε δοκάρι με τον Αντέρ Ερέρα. Ο Ισπανός άσος σούταρε, αλλά για κακή του τύχη η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Μονπελιέ.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; gueye

Έπαιξε όσο χρειαζόταν η Παρί

Η Παρί σαν να ήθελε να κατεβάσει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο. Με την Μονπελιέ ωστόσο, να μην μπορεί να βγει μπροστά με αξιώσεις. Στο 66ο λεπτό είχαμε μια αξιοσημείωτη φάση. Ο Νεϊμάρ ενήργησε σαν να ήταν… ανήλικος κι έκανε ντεμπούτο με την Παρί. Βρέθηκε φάτσα με τον τερματοφύλακα με όλο τον χρόνο να σκοράρει, αλλά το μυαλό του μπλόκαρε. Ούτε πάσαρε ούτε πλάσαρε και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Παρί!

Η σεμνή τελετή όμως τελείωσε στο 89ο λεπτό. Με τον Γιούλιαν Ντράξλερ να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει κάτω από τα πόδια του Ομλέν για το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.