Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Europa Conference League

Έ(χ)ασε την ευκαιρία να ξεφύγει ο ΠΑΟΚ

Απώλεσε την ευκαιρία να ξεφύγει με έξι βαθμούς από την τρίτη θέση ο ΠΑΟΚ, με τη Σλόβαν να του αποσπά ισοπαλία με 1-1 στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ στάθηκε ανήμπορος να πραγματοποιήσει δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο Europa Conference League. Καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στην Τούμπα για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων. Έτσι, μετά τη νίκη του στην πρεμιέρα απέναντι στη Λίνκολν έφτασε στους τέσσερις βαθμούς όντας δεύτερος. Πρώτη είναι η Κοπεγχάγη που επικράτησε της ομάδας από το Γιβραλτάρ με 3-1 στη Δανία.

Η δύναμη του κόσμου στην Τούμπα ώθησε τον ΠΑΟΚ στο να προηγηθεί γρήγορα στο παιχνίδι. Σκόρερ ήταν ο Τσούμπα Άκπομ στο 9′ ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Λούκας Τέιλορ. Ωστόσο. η χαρά του δικεφάλου του Βορρά δεν κράτησε πάρα πολύ. Διότι η Σλόβαν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα του Αλέξανδρου Πασχαλάκη. Στο 15ο λεπτό ο Χέντι σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Αντρέ Γκριν για να τη στείλει στα δίχτυα.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ξανά προβάδισμα. Ο Σβαμπ εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην περιοχή των Σλοβάκων, αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ, αν και έγινε από πολύ πλεονεκτική θέση!

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες έψαχναν τρόπο να πληγώσουν η μια την άλλη. Αλλά, οι όποιες προσπάθειες έγιναν, δεν ήταν αρκετές για να παραβιαστεί κάποια εστία. Συν το γεγονός ότι έγιναν μαζεμένες αλλαγές και έτσι ο ρυθμός του αγώνα εύλογα μεταβλήθηκε.

Η Σλόβαν είχε μερικές καλές στιγμές, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πίεσε για τη νίκη. Ειδικά μετά τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, η Σλόβαν κλείστηκε στην άμυνά της. Οι παίκτες του Ρασβάν Λουτσέσκου ωστόσο, δεν κατόρθωσαν να απειλήσουν πολύ σοβαρά το τέρμα Τσόβαν. Ο Κούρτιτς στο 75′ είδε τον γκολκίπερ της Σλόβαν να του στερεί το γκολ, στη μεγαλύτερη φάση του δευτέρου 45λεπτου.

Όσο κι αν πίεσαν οι Θεσσαλονικείς, η μπάλα δεν μπήκε στο πλεκτό και κάπως έτσι η έκβαση του αγώνα δεν βρήκε καμία ομάδα νικήτρια.