Φαβορί… έκπληξη για τη θέση προπονητή στη Νιουκάστλ!
Σιμεόνε: «Είχα τόσα νεύρα – Πως να σκεφτώ τον Κλοπ;»
Ο Κριστιάνο… προειδοποιεί: « Αυτό ήταν, τέλος οι δικαιολογίες»
“Μάχη” για το επόμενο ιστορικό γκολ της… Ρεάλ στο Champions League!
Μπαπέ για Μέσι: «Ο κορυφαίος στον κόσμο, εκτελεί πάντα τα πέναλτι»
Γιουβέντους

Λοκατέλ(ε)ι(α) απόδραση της Γιουβέντους στο Ντέρμπι του Τορίνο! (vid)

Νίκη με πολλά ζόρια κατάφερε να πάρει στο ντέρμπι του Τορίνο η Γιουβέντους, φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς από το «Στάντιο Ολίμπικο Τορίνο»

Παραμένοντας συγκεντρωμένη για σχεδόν 90 λεπτά, η Τορίνο έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει τη ζημιά. Ωστόσο, η «βέκια σινιόρα» με γκολ στην εκπνοή από τον Λοκατέλι πήρε τη δύσκολη νίκη και συνέχισε να ανεβαίνει στη Serie A.

Κάτι παραπάνω από απλά… όρθια η Τορίνο!

Η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού ήταν σχεδόν έτοιμο γκολ για τη Γιουβέντους. Ο Γουέστον ΜακΚένι πήρε ένα ριμπάουντ μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με πολύ χώρο μπροστά του, έστειλε τη μπάλα απελπιστικά άουτ (5′). Η συνέχεια θα ανήκε στην Τορίνο, η οποία πίεσε για να πάρει κεφάλι στον αγώνα.

Έχοντας τον σχετικό έλεγχο του παιχνιδιού, η «γκρανάτα» πλησίασε το στο 1-0 με τον Λούκιτς στο 22′. Το σουτ του Σέρβου όμως πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Τη σκυτάλη των ευκαιριών πήρε ένας πρώην παίκτης της Γιουβέντους στο 38′, ο Ρολάντο Μοντραγκόρα. Η προσπάθεια του αρχηγού των γηπεδούχων ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Σέζνι. Και κάπως έτσι, με αρκετή τύχη η Γιουβέντους ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο.

Ο Λοκατέλι έδωσε το ντέρμπι στη Γιουβέντους!

Οι φωνές του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι στους παίκτες του έφεραν αποτέλεσμα. Πρώτος, ο Ντανίλο απείλησε στην επανέναρξη (53′), ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς ωστόσο είπε «όχι». Μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο Κουαδράδο έφτασε με αξιώσεις κοντά στο γκολ, μόνο και μόνο για να ηττηθεί και αυτός από τον Σέρβο τερματοφύλακα της Τορίνο.

Βλέποντας τους αντιπάλους του να κερδίζουν μέτρα, ο Γιούριτς έκανε 3 αλλαγές για την ομάδα του κοντά στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Η πίεση των «μπιανκονέρι» ανέβηκε και τελικά στο 86′ έγινε η ζημιά! Με τον Κιέζα δημιουργό και τον Λοκατέλι εκτελεστή, η Γιουβέντους «έκλεψε» τη νίκη και το ντέρμπι γοήτρου του Τορίνου. Στιγμές πριν τη λήξη, ο Κουλουσέφσκι άγγιξε το 0-2, όμως για λίγο δεν βρήκε στόχο. Το τριπλό σφύριγμα τη λήξης λίγο αργότερα έφερε ανακούφιση στη Γιούβε, η οποία συνεχίζει την αντεπίθεσή της στην Ιταλία.