«Φωτιά» μέσα σε δύο λεπτά ο τελικός – Οριανθάμπαλ, Μπενζεμά και 1-1 (vid)
Nations League

Όσα δεν μας πρόσφεραν σε μια ώρα αγώνα κατάφεραν να τα δώσουν μέσα σε δύο λεπτά. Γκολάρες από Οριανθάμπαλ και Καρίμ Μπενζεμά.

10.10.2021 | 23:16

Άργησε αλλά τελικά ήρθε το γκολ που θα άναβε τον τελικό. Στο 64′ η Ισπανία άρπαξε από τα… μαλλιά την ευκαιρία που τους δόθηκε και άνοιξαν το σκορ με τον Οριανθάμπαλ. O άσσος της Ρεάλ Σοσιεδάδ πάτησε την αντίπαλη περιοχή και με συρτό σουτ στη γωνία νίκησε τον Ούγκο Λιορίς κάνοντας το 1-0.

Τα πανηγύρια των Ιβήρων ωστόσο δεν κράτησαν πολύ, καθώς δύο λεπτά μετά ήρθε η άμεση απάντηση από πλευράς Γάλλων. Ο Καρίμ Μπενζεμά στο 66′ πήρε το όπλο του, έκανε το τέλειο πλασέ και έγραψε το 1-1. Ο Ουνάι Σιμόν βρήκε με τα ακροδάχτυλα την μπάλα όμως δεν μπόρεσε να απομακρύνει τον κίνδυνο. Εκπληκτικό γκολ από τον Γάλλο.