Τσάβι: «Ανώτερη σε κάθε επίπεδο η Μπάγερν»
Συνεχίζεται ο εφιάλτης της Μπαρτσελόνα, 3-0 ο Μουσιάλα (vid)
Ο Μίλερ όπου βρίσκει την Μπαρτσελόνα την «καρφώνει»! (stats)
«Κεραυνός» του Σανέ και στο καναβάτσο η Μπαρτσελόνα! (vid)
Premier League

Στυγνή επαγγελματίας η Σίτι κόντρα στην Μπέρνλι (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι έπαιξε όσο έπρεπε και νίκησε την Μπέρνλι στο «Έτιχαντ» με τα γκολ των Μπερνάρντο Σίλβα και Κέβιν Ντε Μπρούιν.

Με το παιχνίδι απέναντι στην Μπριζ την Τρίτη να περιμένει, η Μάντσεστερ Σίτι έκανε συντήρηση δυνάμεων κόντρα στην Μπέρνλι. Έκανε βέβαια τη δουλειά της επικρατώντας με 2-0. Σκόρερ των πρωταθλητών Αγγλίας ήταν οι Μπερνάρντο Σίλβα και Κέβιν Ντε Μπρούιν με το τρίποντο αυτό να επαναφέρει την ομάδα στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Οι Πολίτες έκαναν γνωστές τις προθέσεις τους από την αρχή του αγώνα. Ο Μαχρέζ στο πέμπτο λεπτό του αγώνα απείλησε την εστία της μαχητικής αν μη τι άλλο Μπέρνλι. Όμως, ο Νικ Πόουπ έδειξε τις ικανότητές του και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Επτά λεπτά αργότερα, έγινε η φάση που έφερε το πρώτο γκολ της Μάντσεστερ Σίτι. Ο Φιλ Φόντεν βρήκε χώρο και σούταρε, με τον Πόουπ να αποκρούει ασταθώς. Ο Μπερνάρντο Σίλβα ήταν στο σωστό σημείο και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Σίτι

Η Μπέρνλι από την πλευρά της σπατάλησε μοναδική ευκαιρία με τον Μάξγουελ Κορνέ στο 22ο λεπτό. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων βρέθηκε φάτσα με τον Στέφεν, αλλά ο τερματοφύλακας της Σίτι απέτρεψε την ισοφάριση. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου σημειώθηκαν μερικές ευκαιρίες από πλευράς γηπεδούχων, δίχως αντίκρυσμα.

Η πρώτη φάση του 2ου μέρους άνηκε ξανά στον Μαχρέζ, όμως ο Αλγερινός εξτρέμ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Πόουπ στο 50′. Ο Άγγλος τερματοφύλακας σταμάτησε και την προσπάθεια του Φόντεν ένα λεπτό αργότερα.

Το γκολ του Ντε Μπρούιν στο 72ο λεπτό απλοποίησε τα πράγματα κι έδιωξε το άγχος από τη Μάντσεστερ Σίτι. Η ολιγωρία στην άμυνα της Μπέρνλι έδωσε το δικαίωμα στον Βέλγο άσο να σουτάρει ωραία με το αριστερό και ουσιαστικά να τελειώνει το ματς. Άξια αναφοράς ήταν και μια φάση του Γουντ στο 80′, ο οποίος κατάφερε να χάσει σίγουρο γκολ από πολύ πλεονεκτική θέση για να μειώσει.