Μάντσεστερ Σίτι – Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Αγκουέρο κόντεψε να… βάλει τα κλάμματα! (vid)
Ένας (τυχερός) παίκτης έζησε από κοντά και τις δυο ιστορικές προκρίσεις του Ολυμπιακού σε λίγες ώρες! (vid)
Δεν έμεινε τυχαία όρθιος ο Λούνιν στο πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (pic)
Σίνα: «Σκέφτηκα να ρωτήσω τον Τζολάκη πώς το έκανε, το χαρτάκι με βοήθησε» (vids)
Η «Equipe» διαφωνεί με τη Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν θέλει Γιουνάιτεντ»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Τότεναμ

Η Τότεναμ χάλασε το πάρτι «νέας εποχής» της Νιουκάστλ (vid)

Στο πρώτο της παιχνίδι μετά την αλλαγή ιδιοκτησίας, η Νιουκάστλ προσγειώθηκε στην σκληρή πραγματικότητας χάνοντας με 3-2 από την Τότεναμ.

Η Νιουκάστλ υποδέχτηκε την Τότεναμ στο «Σεντ Τζέιμς Πάρκ» στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. Για πρώτη φορά, μπροστά στους νέους ιδιοκτήτες της, οι «καρακάξες» επιβεβαίωσαν ότι έχουν πολλά ακόμη να αλλάξουν για να μεταμορφωθούν στην ομάδα που ονειρεύονται οι οπαδοί τους.

Παρά το γρήγορο γκολ που πέτυχαν, ηττήθηκαν με 3-2, με το τελικό σκορ να τους κολακεύει και να αδικεί τα «σπιρούνια». Έτσι, οι πετεινοί έφτασαν τους  15 βαθμούς στην 5η θέση ενώ η Νιουκάστλ παρέμεινε στην 9η θέση.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το πρώτο ματς της νέας εποχής για τις «καρακάξες» άρχισε με τον καλύτερο τρόπο. Οι γηπεδούχοι μόλις στο 3ο λεπτό μπήκαν μπροστά στο σκορ, με αποτέλεσμα τα ντεσιμπέλ στο γήπεδο να εκτοξευτούν.

Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Έμερσον. Ο Σεντ Μαξιμέν πέρασε τη μπάλα στον Μανγκίλιο που έκανε το overlap και αυτός με σέντρα ακριβείς έδωσε στον Καλούμ Γουίλσον την ευκαιρία να σκοράρει το 1-0 με κεφαλιά.

Η χαρά της Νιουκάστλ εξανεμίστηκε γρήγορα

Ωστόσο, η χαρά του κόσμου και των νέων ιδιοκτητών δεν κράτησε πολύ. Στην πρώτη της καλή φάση, η Τότεναμ σκόραρε. Στο 17ο λεπτό, ο προωθημένος Ρεγκιλόν, τροφοδότησε στο ύψος της περιοχής τον Ντομπελέ, ο οποίος είχε πολύ χώρο για να πλασάρει και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί και έφεραν το παιχνίδι τούμπα στο 23ο λεπτό. Ειδικότερα, με βαθιά μπαλιά του Χόιμπιεργκ, ο Κέιν βγήκε απέναντι από τον Ντάρλοου και με λόμπα σκόραρε το 2-1 και το πρώτο του φετινό γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Στο 37ο λεπτο, η ομάδα του Σάντο έχασε ευκαιρία με την κεφαλιά του Μόουρα στο δοκάρι να πετύχει και τρίτο γκολ. Λίγα λεπτά μετά την επίτευξη του 2-1 το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά, καθώς ένα οπαδός υπέστη καρδιακό επεισόδιο.

Μετά την επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια, η Τότεναμ μπήκε φουριόζα και ανέβαζε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Αυτή τη φορά ο Κέιν χρίστηκε δημιουργός και ο Σον με είχε εύκολη δουλειά για το 3-1.

Οι ιδιοκτήτες άλλαξαν αλλά όχι και οι παίκτες

Στο 2ο ημίχρονο, η Νιουκάστλ συνέχιζε να εμφανίζει τις παθογένειες που την έχουν φέρει στην 19η θέση της βαθμολογίας. Τα τεράστια κενά ανάμεσα στις γραμμές της, επέτρεπε στους «πετεινούς» να βρίσκουν χώρους να κινηθούν και να επιτεθούν κατά μέτωπο.

Αν ήταν, μάλιστα, λίγο πιο προσεκτική η Τότεναμ, θα είχε σκοράρει και άλλο γκολ στο πρώτο 20λεπτο του 2ου ημιχρόνου.

Με το παιχνίδι να κατευθύνεται προς το τέλος του, η Νιουκάστλ έμοιαζε εντελώς ακίνδυνη, με τον κόσμο στις κερκίδες να έχει «παγώσει» μετά το θερμό ξεκίνημα. Κάθε ελπίδα των γηπεδούχων για θετικό αποτέλεσμα εξανεμίστηκε στο 83ο λεπτό. Ο Ρεγκιλόν βγήκε στην κόντρα και ο Σέλβει τον ανέτρεψε, αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 3-2 με το αυτογκόλ του Ντάιερ στο 89ο λεπτό.