Μπάγερν: Οι 4+1 πιθανοί προορισμοί του φευγάτου Κίμιχ!
Πρόεδρος Φενέρμπαχτσε: «Ας πέσουμε κατηγορία αν χρειαστεί»! (vid)
Άρσεναλ: Σημαντική απουσία ενόψει του ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι!
Τσέλσι: Ο Στέρλινγκ αγνοεί τα χρήματα και δεν το… κουνάει από το Λονδίνο!
Μπρούνο Φερνάντες: «Αυτός ο κανόνας πρέπει να εξαφανιστεί»!
Λουίς Ενρίκε, 2024
Άρσεναλ

Λακαζέτ στο… 95΄και έσωσε τον βαθμό η Άρσεναλ! (vid)

Η Άρσεναλ ήταν κατώτερη των περιστάσεων, ωστόσο στο 95΄ κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, μένοντας στο 2-2 με την Κρίσταλ Πάλας!

Η Άρσεναλ κατάφερε να μην… ηττηθεί για ένα ακόμα ματς! Οι κανονιέρηδες αν και ήταν πίσω στο σκορ με 2-1 κατάφεραν εν τέλει να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας στο 95΄ με τον Λακαζέτ να κάνει το 2-2 στην τελευταία φάση της αναμέτρησης. Μια ακόμα μέτρια εμφάνιση από τους Λονδρέζους…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το καλύτερο δυνατό τρόπο για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα. Στο 8΄ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έβαλε ένα πανέμορφο γκολ και έκανε το 1-0… μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν και η καλύτερη για την Άρσεναλ. Ναι μεν οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως δεν δημιουργούσαν επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την εστία της Κρίσταλ Πάλας.

Έτσι στο ημίχρονο ναι μεν η Άρσεναλ είχε το πάνω χέρι… όμως οι φιλοξενούμενοι όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβασαν στροφές. Έδειχναν πως παρά το γεγονός πως βρίσκονταν πίσω στο σκορ… δεν θα τα παρατούσαν.

Στο 50΄ο Μπεντέκε έφερα το ματς στα ίσα και το… άγχος κυρίευσε τους παίκτες των Λονδρέζων! Η Άρσεναλ έδειχνε αδύναμη επιθετικά και ο Αρτέτα δεν μπορούσε να βρει λύσεις παρά τις αλλαγές που έκανε.

Η Κρίσταλ Πάλας έδειχνε να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και στόχευε σε μια ακόμα νίκη σε λονδρέζικο ντέρμπι! Στο 73΄σε μια μαγική φάση από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Έντουαρντ με μια εκπληκτική ενέργεια έφερε τούμπα το ματς και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1!

Στα τελευταία λεπτά οι κανονιέρηδες βγήκαν μαζικά στην επίθεση και ο Τίρνι στο 88΄ έχασε μια σπουδαία ευκαιρία με το σουτ του όμως να βρίσκει στο δοκάρι. Στην τελευταία φάση του ματς όμως ο Λακαζέτ… ισοφάρισε και έσωσε την παρτίδα για την Άρσεναλ!