Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Αγχώθηκε κόντρα στην ουραγό η Γιουνάιτεντ, αλλά έσωσε την παρτίδα (vid)
Η Αταλάντα στον τελικό με «ντόρτια» και τώρα Γιουβέντους! (vid)
Η Λίβερπουλ ανέστησε την Έβερτον… αυτοκτονώντας! (vid)
Γκάλαχερ για Τσέλσι: «Φάγαμε πέντε από την Άρσεναλ αλλά προσπαθήσαμε»!
Home Page

Ο Αρτέτα εξήγησε τι πήγε στραβά κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας

Ο τεχνικός της Άρσεναλ, Μικέλ Αρτέτα, ήταν δυσαρεστημένος με τη διαχείριση του ματς από την ομάδα μετά το προβάδισμα κόντρα στην Πάλας.

Μία απογοητευτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Άρσεναλ στην εντός έδρας ισοπαλία της με αντίπαλο την Κρίσταλ Πάλας. Αν και προηγήθηκε στο σκορ με τον Ομπαμεγιάνγκ, βρέθηκε πίσω στο 2ο ημίχρονο με τα γκολ του Μπεντέκε και του Έντουαρντ. Και τα 2 γκολ προήλθαν μετά από ατομικά λάθη στη μεσαία γραμμή. Οι «αετοί» ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι κυριαρχώντας στα ποσοστά κατοχής.

Παρόλο που ο Βιεϊρά ανέλαβε πριν λίγους μήνες την Πάλας, η ομάδα του έδειχνε πιο ικανή με τη μπάλα στα πόδια από ότι η Άρσεναλ. Ωστόσο, στο 90+5 οι «κανονιέρηδες» στάθηκαν τυχεροί και ισοφάρισαν με τον Λακαζέτ στο τελικό 2-2.

Μετά το τέλος του ματς, ο Μικέλ Αρτέτα, εξήγησε ότι η λανθασμένη διαχείριση του προβαδίσματος κόστισε στην ομάδα του.

«Ο τρόπος που ξεκινήσαμε το παιχνίδι ήταν πολύ γενναίος. Αξίζαμε να σκοράρουμε το πρώτο γκολ. Είχαμε μία κακή περίοδο μετά από αυτό και αρχίσαμε να δίνουμε πολλές μπάλες στον αντίπαλο. Δεν είχαμε αυτοκυριαρχία με την μπάλα στα πόδια για να ελέγξουμε το παιχνίδι, αφού προηγηθήκαμε. Αρχίσαμε να αμυνόμαστε μετά το γκολ που βάλαμε και αυτό δε μου άρεσε πραγματικά. Ξεκινήσαμε να μην παίζουμε προς τα εμπρός. Κρατούσαμε τη μπάλα σε λάθος σημεία και βάζαμε τους εαυτούς μας σε μπελάδες. Αυτή η περίοδος δε μου άρεσε» είπε αρχικά.

«Νομίζω στο 2ο ημίχρονο βελτιωθήκαμε αλλά όταν είχαμε λίγο έλεγχο, τους δώσαμε έτοιμα γκολ».

Η Άρσεναλ βρίσκεται πολύ χαμηλά στη βαθμολογία

Μετά την ισοπαλία, η Άρσεναλ βρίσκεται στη 14η θέση της Πρέμιερ Λιγκ με 11 βαθμούς.

Οι «κανονιέρηδες» βρίσκονται πιο κοντά στις θέσεις υποβιβασμού (8 πόντους) πάρα στην κορυφή (9 πόντους).

Η τετράδα μοιάζει με όνειρο απατηλό και η πίεση στον Αρτέτα αυξάνεται. Θυμίζουμε ότι τις 2 προηγούμενες χρονιές του, η ομάδα τερμάτισε στην 8η θέση του πρωταθλήματος. Φέτος δεν αγωνίζεται στην Ευρώπη και δεν έχει καμία δικαιολογία να μη βγάλει τους «κανονιέρηδες» στην Ευρώπη τη νέα χρονιά.