Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»

Όταν πατάει «γκάζι» δεν… πιάνεται η Σίτι! (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε... αέρα από την έδρα της Μπρίζ κερδίζοντας με 5-1 τη βέλγικη ομάδα και φτάνοντας του 6 βαθμούς στον όμιλο.

Η διαφορά ποιότητας ήταν εξ αρχής γνωστή. Αυτή φάνηκε ξεκάθαρα στον αγωνιστικό χώρο. Ειδικά από την ώρα και τη στιγμή που η Μάντσεστερ Σίτι αποφάσισε να πατήσει… γκάζι.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα από το 30′ μέχρι και το 53′ σημείωσαν τρία τέρματα και έτσι «καθάρισαν» από νωρίς την… μπουγάδα στο Βέλγιο απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League και πήραν τη δεύτερη νίκη τους με σκορ 5-1!

Έτσι, έφτασαν τους 6 βαθμούς στον όμιλο και περιμένουν το ματς της Παρί με τη Λειψία.

Από τα πρώτα λεπτά κιόλας της αναμέτρησης η Μάντσεστερ Σίτι έδειχνε ότι είχε σκοπό να τελειώσει όσο πιο νωρίς γινόταν το ματς με την Μπριζ. Άλλωστε οι Βέλγοι είχαν δείξει και στην πρώτη αγωνιστική απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν ότι δεν… μασάνε. Ούτε από τα εκατομμύρια, ούτε και από τα μεγάλα ονόματα.

Μέχρι και το 29′ όλα πήγαιναν καλά για τους γηπεδούχους. Όλα άλλαξαν -και στην ουσία ξεκίνησε η αρχή του τέλους για εκείνους- στο 30′ όταν ο Κανσέλο έδωσε το προβάδισμα στη Σίτι. Αυτό ήταν. Από εκεί και πέρα η ζωή των «πολιτών» έγινε πολύ πιο εύκολη.

Στο 43′ ο Μαχρέζ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 με τον έμπειρο μεσοεπιθετικό να είναι εύστοχος από το σημείο του πέναλτι. Αλλά δεν έμειναν εκεί οι Άγγλοι. Πίεσαν ακόμη περισσότερο για παραπάνω γκολ. Έτσι, έκαναν το 3-0 με τον Γουόκερ στο 53′. Ο  19χρονος Πάλμερ έβαλε και εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ «γράφοντας» το 4-0 στο 67ο λεπτό με έξοχο πλασέ.

Η Μπριζ το μόνο που κατάφερε ήταν να σημειώσει το γκολ της τιμής με τον Βανάκεν στο 81′. Αλλά αυτό μάλλον τσάντισε τους Άγγλους που σημείωσαν… πεντάρα με τον Μαχρέζ στο 84′, εκμεταλλευόμενοι τη ψηλή γραμμή άμυνας των γηπεδούχων.

Η νίκη θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις θριάμβου, αν ο Στέρλινγκ τα τελευταία λεπτά δεν πλάσαρε νωχελικά και δε λειτουργούσε εγωιστικά.