Η Ίντερ πάει για… δυναστεία – Οι δύο παιχταράδες που έχει κλείσει για του χρόνου
Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Europa League

Δεν τα κατάφερε στη Φρανκφούρτη ο Ολυμπιακός (vid)

Mε σκυμμένο το κεφάλι έφυγε από τη Φρανκφούρτη ο Ολυμπιακός, μιας και υπέστη την πρώτη του ήττα στο Εuropa League, με 3-1 από την Άιντραχτ.

Έλαβε τέλος το νικηφόρο σερί που είχε ο Ολυμπιακός στο Europa League. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν σχετικά εύκολα από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 3-1 για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έβγαλε αντίδραση στο γκολ που δέχτηκε, αλλά φάνηκε η ετοιμότητα και η ποιότητα της Άιντραχτ στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στο ματς σε αντίθεση με ό,τι είχε κάνει στην Κωνσταντινούπολη με τη Φενερμπαχτσέ. Δεν έκανε ευκαιρίες, με την Άιντραχτ να απειλεί την εστία του Βατσλίκ. Ο Καμάντα στο 13ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά το ελληνικό τέρμα, με ωραία κεφαλιά που κατέληξε άουτ. Εν συνεχεία, ο Ραφαέλ Μπορέ έκανε δυο ευκαιρίες προτού σκοράρει το 1-0. Ο Σισέ υπέπεσε σε αντικανονικό μαρκάρισμα, με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι και η γερμανική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 26′

Τρία λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο. Το χέρι του Γιάκιτς ήταν «καθαρό» στην περιοχή. Και ο Ελ Αραμπί δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα φέροντας τον αγώνα στα ίσια.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Ολυμπιακός

Σάστισε ο Ολυμπιακός και το πλήρωσε

Δευτερόλεπτα πριν ο ρέφερι σφυρίξει τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Οι γηπεδούχοι συνεργάστηκαν εκπληκτικά και σάστισαν την άμυνα των Πειραιωτών, με τον Τουρέ να σπρώχνει την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία. Τρομερός συνδυασμός των Γερμανών. Αυτό ίσως και να ήταν το «κλειδί» για την αναμέτρηση, μιας και θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα αν το ημίχρονο έληγε 1-1.

Στο 53ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Ελ Αραμπί, αλλά ο διαιτητής δεν συγκινήθηκε. Μέχρι να έρθει το 3-1 από τον Καμάντα για να τελειώσει το παιχνίδι. Ο Πασιέντσια σούταρε, ο Βατσλίκ απέκρουσε, αλλά δεν έδιωξε σωστά την μπάλα η οποία κατέληξε στον σκόρερ της Άιντραχτ για να τη βάλει εύκολα στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, αλλά δεν έκανε πολλές ευκαιρίες μέχρι να λήξει η αναμέτρηση. Η Άιντραχτ θα μπορούσε να είχε διευρύνει το προβάδισμά της, αν δεν ήταν ο Βατσλίκ.

Η ήττα αυτή έφερε πια τον Ολυμπιακό στη δεύτερη θέση (6 βαθμοί), με την Άιντραχτ να τον προσπερνά (7 βαθμοί). Το άλλο ματς νωρίτερα έληξε 2-2 ανάμεσα στις Φενέρ και Αντβέρπ.