Φέρντιναντ: «Άντρες… εναντίον αγοριών! Τους κατέστρεψε η Άρσεναλ…»
Μπαρτσελόνα: Οι πέντε «αστέρες» που δεν είναι προς πώληση!
Πρόεδρος La Liga: «Να είναι καλά το VAR! Μόνο έτσι δεν θα υπήρχε γκρίνια…»
Αρτέτα σε Ποτσετίνο: «Σε συμπαθώ πολύ! Έπρεπε να κερδίσεις όλα τα τελευταία ματς…» (vid)
Ακραία απόφαση της Μπαρτσελόνα – Πουλάει τον «ηγέτη» της… αλλά γκρινιάζει!
Μουνιαίν: «Μπιλμπάο, αγάπη μου αποχωρώ» – Αποχωρεί ο ηγέτης μετά από 15 χρόνια (vid)
Ο Ράκιτιτς αποκάλυψε τον… νέο σταθμό του Μόντριτς – «Έλα, σε περιμένω!»
Ο Μπαπέ κάνει εύκολη τη ζωή του Αντσελότι… και του Βινίσιους
Οι τρεις επικρατέστεροι για τη θέση του Πιόλι στον πάγκο της Μίλαν
H Λεβερκούζεν κάνει πλάκα σε όποιον θέλει τον Φλόριαν Βιρτζ
Λέμε για τον Μόντριτς αλλά η πάσα του Χούμελς δεν πρέπει να περάσει στα ψιλά (vid)
H Γιουνάιτεντ θέλει στόπερ και οι – δύο – επιλογές της βρίσκονται στη Serie A
«Πνίγηκε» στον ανταγωνισμό – Αποχωρεί με μεταγραφή το αστέρι της Ρεάλ
«Γροθιά» στους παίκτες της Τσέλσι το μήνυμα πιτσιρικά στις εξέδρες (pic)
Από τους λίγους ρομαντικούς ο Τιάγκο Σίλβα – Συμφώνησε με την τελευταία του ομάδα
Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ μετέτρεψε το «Θέατρο των Ονείρων» στο μεγαλύτερο εφιάλτη της Γιουνάιτεντ (vid)

Η ισοπεδωτική Λίβερπουλ έστησε ένα πάρτι στο «Ολντ Τράφορντ», συντρίβοντας με 5-0 την ανίκανη να αντιδράσει Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχτηκε τη Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ». Από το πρώτο λεπτό η Λίβερπουλ ισοπέδωσε την αντίπαλο της και εξέθεσε ανεπανόρθωτα τις αμυντικές της αδυναμίες. Οι «κόκκινοι» με την ενέργεια τους και το γρήγορο ποδόσφαιρο μπήκαν μέσα στα δίχτυα και φιλοδώρησαν με 5 τέρματα τη Γιουνάιτεντ.

Έτσι, η ομάδα του Κλοπ βρέθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας, ένα πόντο πίσω από την πρωτοπόρο Τσέλσι. Από την άλλη πλευρά, η Γιουνάιτεντ έμεινε στην 7η θέση με 14 βαθμούς.

Η Γιουνάιτεντ έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα. Αυτή έπεσε στα πόδια του Μπρούνο, ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση ψηλά άουτ.

Ωστόσο, η Λίβερπουλ απάντησε και το έκανε με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο. Ειδικότερα, εκμεταλλευόμενη την παθητική άμυνα των γηπεδούχων, ο Σαλάχ πάσαρε στον Κεϊτά και ο τελευταίος άνοιξε το σκορ με άψογο πλασέ.

Η τραγική αμυντική λειτουργία των «κόκκινων διαβόλων» της στοίχισε εκ νέου στο 13ο λεπτό. Αυτή τη φορά ο Μαγκουάιρ δε συνεννοήθηκε καλά με τον Σο, με αποτέλεσμα ο Άρνολντ να σεντράρει και ο Ζότα με προβολή να γράψει το 2-0.

Ο Σαλάχ έστησε το δικό του πάρτι στο «Ολντ Τράφορντ»

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απείλησε σε 2 περιπτώσεις με μακρινά σουτ του Σο και του Ράσφορντ που περασαν ελάχιστα άουτ. Η πρώτη τελικής εντός εστίας ήρθε από τον Γκρίνγουντ στο 28ο λεπτό. Ο Άλισον, όμως, απομάκρυνε σε κόρνερ. Η Γιουνάιτεντ συνέχισε πάντως, να βρίσκεται σε σύγχυση. Ενδεικτικό είναι ότι ο Σαλάχ λίγο έλειψε να σκοράρει από λάθος γύρισμα του Ράσφορντ προς την εστία.

Τελικά ο Σαλάχ βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 39ο λεπτό. Μετά από μία καραμπόλα, ο Κεϊτά χρίστηκε δημιουργός και ο Σαλάχ σκόρερ για το 3-0.

Το γήπεδο είχε κατηφορίσει και το πάρτι της Λίβερπουλ πήρε διαστάσεις θριάμβου στο 47ο λεπτό. Μετά από μία ακόμη αμυντική αδράνεια, η μπάλα έφτασε στον Σαλάχ, ο οποίος σκόραρε το 105 γκολ της καριέρας του στην Πρέμιερ Λιγκ.

Τσέκαρε από εδώ το Instagram μας που είναι… βασιλικό!

Όλα πήγαν στραβά για τη Γιουνάιτεντ

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε, όπως τέλειωσε το πρώτο. Παρά την είσοδο του Πογκμπά τίποτα δεν άλλαξε. Αντιθέτως, από λάθος του Γάλλου στη μεσαία γραμμή, ο Χέντερσον τροφοδότησε κάθετα τον Σαλάχ και ο Αιγύπτιος πέτυχε χατ-τρικ.

Η Γιουνάιτεντ επιχείρησε να απαντήσει με ένα γκολ του Κριστιάνο με ατομική ενέργεια. Ωστόσο, ορθά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Εκεί που έλεγες ότι δε μπορεί να συμβεί κάτι χειρότερο για τη Γιουνάιτεντ, ήρθε και η αποβολή του Πογκμπά. Ο Γάλλος μέσος, μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Κεϊτά, δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με 10 παίκτες πια, το παιχνίδι είχε σβήσει, με τους «κόκκινους» να κυκλοφορούν με ασφάλεια τη μπάλα. To τελικό 5-0 έμεινε μέχρι τέλους, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να αποδοκιμάζουν παίκτες και προπονητή μετά το τέλος του αγώνα.