Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Μίλαν

Ο Ζλάταν έγραψε ξανά ιστορία για πολλούς λόγους

Ο στράικερ της Μίλαν, Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, έκλεισε τα 40 του έτη και σκόραρε το πρώτο του γκολ ενώ πέτυχε και το πρώτο αυτογκόλ της καριέρας του.

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς συνεχίζει να γράφει τις τελευταίες σελίδες στο προσωπικό του βιβλίο ιστορίας. Στη νικηφόρα αναμέτρηση κόντρα στη Μπολόνια, ο Σουηδός φορ έγινε ο 4ος γηραιότερος σκόρερ στη Serie Α, σε ηλικία 40 ετών και 20 ημερών.

Μπροστά του βρίσκεται ο Pietro Vierchowod, ο οποίος βρήκε δίχτυα σε ηλικία 40 ετών και 47 ημερών καθώς και ο Σίλβιο Πιόλα (40 ετών και 131 ημέρες). Ο κάτοχος του ρεκόρ είναι ο Αλσεάντρο Κοστακούρτα, ο οποίος πανηγύρισε ένα γκολ στη Serie A σε ηλικία 41 ετών και 25 ημερών, σκοράροντας από πέναλτι σε μία ήττα της Μίλαν από την Ουντινέζε. Εκείνο το ματς ήταν το τελευταίο της καριέρας του και διεξήχθη στις 19 Μαΐου του 2007.

Κόντρα στη Μπολόλια, οι «ροσονέρι» επικράτησαν των «ροσομπλού» με 4-2 και ο Ζλάταν τα έκανε όλα. Ειδικότερα, πέτυχε για πρώτη φορά στην καριέρα του ένα αυτογκόλ, με το οποίο μείωσε η Μπολόνια σε 2-1. Παράλληλα, παρείχε και μία ασίστ στον Νταβίντ Καλάμπρια, ο οποίος σκόραρε το 2-0.

Ας σημειωθεί ότι στην καριέρα του, ο Ζλάταν μετράει 565 γκολ σε 957 αναμετρήσεις.

Η Μίλαν πήγε να βγάλει τα μάτια της μόνη της

Η Μίλαν πέρασε ένα δύσκολο απόγευμα στην έδρα της Μπολόνια αλλά τελικά βγήκε νικήτρια. Ειδικότερα, όλα ξεκίνησαν ιδανικά τους «ροσονέρι». Αρχικά σκόραραν ένα τυχερό γκολ με τον Λεάο. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Κρούνιτς κέρδισε την αποβολή του Soumaoro. Με 10 παίκτες η Μίλαν κυριάρχησε και βρήκε και 2ο γκολ με τον Καλάμπρια.

Ωστόσο, τότε επήλθε χαλαρότητα στις τάξεις των φιλοξενούμενων. Έτσι, οι , «ροσομπλού» μπήκαν ξανά στο παιχνίδι με ένα αυτογκόλ του Ιμπραΐμοβιτς. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μούσα Μπάρο ισοφάρισε σε 2-2 με ιδανικό πλασέ.

Ευτυχώς για τη Μίλαν, είδε έναν ακόμη παίκτη της Μπολόνια να αποβάλλεται. Με 9 παίκτες ήταν θέμα χρόνου να ανακτήσει το προβάδισμά της. Έτσι, στο 84ο λεπτό με μία οβίδα του Μπενασέρ προηγήθηκε με 3-2. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε με άψογο πλασέ ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς.