Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Αγχώθηκε κόντρα στην ουραγό η Γιουνάιτεντ, αλλά έσωσε την παρτίδα (vid)
Η Αταλάντα στον τελικό με «ντόρτια» και τώρα Γιουβέντους! (vid)
Η Λίβερπουλ ανέστησε την Έβερτον… αυτοκτονώντας! (vid)
Γκάλαχερ για Τσέλσι: «Φάγαμε πέντε από την Άρσεναλ αλλά προσπαθήσαμε»!
La Liga: Στέλνει το El Clasico εκτός Ισπανίας!
Τραγικές άμυνες από Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ, δώρα σε Έβερτον και Σέφιλντ! (vids)
Πάνος Κατσέρης: Το ακατέργαστο ελληνικό διαμάντι της Ligue 1 (vid)
Αυτά που κάνει φέτος η Άρσεναλ στο Λονδίνο δεν έχουν ξαναγίνει! (pic)
Primera División

Όρθια στο «Μετροπολιτάνο» η πρωτοπόρος Σοσιεδάδ! (vid)

Την ξέφρενη φετινή της πορεία συνεχίζει η Ρεάλ Σοσιεδάδ η οποία απέδρασε από τη Μαδρίτη με ισοπαλία 2-2 κόντρα στην πρωταθλήτρια Ατλέτικο Μαδρίτης.

Λίγο ακόμα και θα μιλούσαμε για επικό διπλό… Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έδειξε ότι είναι διατεθειμένη να τρελάνει κόσμο φέτος. Οι Βάσκοι έφυγαν με τιμητική ισοπαλία από την έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης. Το χορταστικό 2-2 αποτελεί γκέλα για την πρωταθλήτρια Ισπανίας η οποία χρειάστηκε τον Λουίς Σουάρες για να αποφύγει τα χειρότερα.

Η τρελο-Σοσιεδάδ «πάγωσε» το «Γουάντα Μετροπολιτάνο» στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αλεξάντερ Σόρλοθ πήρε μια ωραία μπαλιά στην περιοχή του Όμπλακ τον οποίο νίκησε με αποτελεσματικό σουτ για το 0-1. Η Ατλέτικο προσπάθησε να επαναφέρει τις ισορροπίες δίχως αντίκρυσμα. Το άγχος είχε κυριεύσει τους παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Στον αντίποδα η πρωτοπόρος της La Liga έπαιζε με σιγουριά ούσα κυνική. Και περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να «χτυπήσει» ξανά. Το κατάφερε στο τρίτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου. Ο έτερος Αλεξάντερ, ο Ίσακ παραβίασε την εστία των «ροχιμπλάνκος» με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Σουηδός διεθνής επιθετικός που είχε σκοράρει και κόντρα στην εθνική μας πρόσφατα, συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube;

Ο Σουάρες το χάλασε στη Σοσιεδάδ

Η Ατλέτικο έβγαλε πιο επιθετική αντίδραση. Η αρχή έγινε με τον Καράσκο στο 57′ να απειλεί την εστία της Σοσιεδάδ. Ωστόσο, αυτός που έμελλε να αλλάξει τη ροή του ντέρμπι ήταν ο Λουίς Σουάρες. Ο Ουρουγουανός φορ πήρε το «όπλο» του στο 61ο λεπτό σκοράροντας έπειτα από πάσα του Ζοάο Φέλιξ.

Περίπου ένα τέταρτο αργότερα εκτέλεσε πέναλτι με το οποίο η Ατλέτικο ισοφάρισε το ματς. Χαμηλά δεξιά η εκτέλεση και γκολ που έφερε τους πρωταθλητές τέταρτους με 18 βαθμούς σε εννέα παιχνίδια. Ένα ματς περισσότερο έχει η Σοσιεδάδ που οδηγεί την κούρσα στην Ισπανία.