Serie A

Κορυφή με Γάλλο… εραστή η Μίλαν (vid)

Παίζοντας τόσο... όσο η Μίλαν πήρε το τρίποντο που επιζητούσε απέναντι στην Τορίνο (1-0) και ανέβηκε στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα της Serie A.

H Μίλαν συνεχίζει ακάθεκτη τη φετινή της πορεία προχωρώντας σε ακόμη μία νίκη. Οι «Ροσονέρι» αυτή τη φορά επικράτησαν 1-0 της Τορίνο στο Σαν Σίρο και ανέβηκαν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της Serie A. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι ο Ολιβιέ Ζιρού. Το πάλεψε η «γκρανάτα» όμως η Μίλαν διαχειρίστηκε σχετικά εύκολα το προβάδισμά της.

Μετά το άνετο πέρασμα από την έδρα της Μπολόνια, η Μίλαν συνέχισε το φετινό της ταξίδι στη Serie A υποδεχόμενη την πάντα επικίνδυνη Τορίνο στο Σαν Σίρο. Ο Στέφανο Πιόλι στο 101ο παιχνίδι του με τα χρώματα της Μίλαν επιζητούσε τη νίκη που θα χάριζε στην ομάδα του – έστω και προσωρινά – την μοναξιά της κορυφής. Από το πρώτο λεπτό του αγώνα οι Μιλανέζοι έδειξαν να θέλουν περισσότερο από τους αντιπάλους τους το «τρίποντο». Μίλαν

Με σωστή πίεση πάνω στη μπάλα και άψογες μεταβιβάσεις οι γηπεδούχοι μετέφεραν στο πρώτο 15λεπτο το παιχνίδι στην πλευρά της αντιπάλου τους. Στο 14′ μάλιστα ευτύχησαν να πετύχουν τον πολυπόθητο στόχο. Ο Ζιρού εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Τορίνο, με τον Γάλλο φορ να πετάγεται την κατάλληλη στιγμή και με προβολή να κάνει το 1-0. Από εκείνο το σημείο μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους οι «Ροσονέρι» κατάφεραν να παγώσουν τον ρυθμό. Η Τορίνο ήθελε να βρει χώρους για να επιτεθεί όμως αυτό κατέστη αδύνατο.

Λίγα πράγματα από τη Μίλαν – Δεν το πίστεψε η Τορίνο

Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε. Το γκολ του Ζιρού από το 14′ έδινε στην Μίλαν ασφάλεια και όχι βιασύνη. Όσο περνούσε ο χρόνος και το σκορ δεν άλλαζε τόσο η Τορίνο πίστευε πως θα μπορούσε να κάνει τη ζημιά. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο 74′ με τον Σαράμπια να σουτάρει και για λίγο να μην πετυχαίνει τον στόχο. Στο 83′ ήταν η σειρά του Πρατ να κοψοχολιάσει τους γηπεδούχους. Το σουτ του Βέλγου κόντραρε και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της Μίλαν. Τελίκά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε. Η Μίλαν με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή πανηγύρισε ένα σημαντικό τρίποντο. Μια νίκη που της χαρίζει την κορυφή της Serie A μετά από δέκα αγωνιστικές.