«Τρέλα» στην Ατλέτικο για το… χρυσό γκολ! (vid)
Blog Άρσεναλ: Η επίθεση αγνοείται και ο Αρτέτα καλείται να βρει λύσεις
Serie A

«Πάτησε» Μπολόνια και κορυφή η Νάπολι (vid)

Η Νάπολι δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα να νικήσει την Μπολόνια και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Έπειτα από το στραβοπάτημά της με τη Ρόμα στο «Ολίμπικο», η Νάπολι δεν είχε όρεξη για νέες περιπέτειες. Φιλοξένησε την Μπολόνια την οποία και νίκησε εύκολα με 3-0 στο «Σαν Πάολο». Έτσι, έφτασε στους 28 βαθμούς, όσους έχει και η Μίλαν. Με τις δυο ομάδες να μοιράζονται την κορυφή της βαθμολογίας στη Serie A. Πρωταγωνιστής της νικήτριας ομάδας ήταν ο Λορένζο Ινσίνιε. Ο βραχύσωμος Ιταλός επιθετικός σημείωσε τα δυο από τα τρία τέρματα της αναμέτρησης, αμφότερα από το σημείο του πέναλτι.

Ο Ινσίνιε είχε την πρώτη κλασική ευκαιρία του ματς στο 15ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα, ο Φαμπιάν Ρουίθ άνοιξε το σκορ για τους «παρτενοπέι». Ο τερματοφύλακας της Μπολόνια δεν είχε κανένα περιθώριο αντίδρασης από το σουτ που έκανε ο Ρουίθ.

Στο 38′ έγινε χέρι από τον Τεάτε μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι υπέρ της Νάπολι. Ο Ινσίνιε το εκτέλεσε ευστοχώντας για το 2-0 και καθάρισε τη νίκη για την ομάδα του.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Νάπολι

Άνετα και τρίτο γκολ η Νάπολι

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, η Νάπολι κέρδισε δεύτερο πέναλτι στο παιχνίδι. Ο Όσιμεν δέχτηκε αντικανονικό μαρκάρισμα και δόθηκε η εσχάτη των ποινών. Και πάλι ο Ινσίνιε ανέλαβε την εκτέλεση βρίσκοντας δίχτυα για το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν και άλλα τέρματα. Στο 73′ ο Ανγκίθα δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, αλλά δυστυχώς για τον ίδιο, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Το παιχνίδι έληξε στο 3-0 και η Νάπολι επανήλθε στην πρώτη θέση του καμπιονάτο.