Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!

Ηγέτης Φάτι και απόδραση της Μπάρτσα από το Κίεβο! (vid)

Χάρη στο γκολ του Ανσού Φάτι η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα από το Κίεβο, επικρατώντας με 1-0 της Ντιναμό και είναι πλέον δεύτερη!

Αν και είχε ξεκινήσει με μηδέν τελικές σε 180 αγωνιστικά λεπτά, η Μπαρτσελόνα έστω και δύσκολα βρίσκεται σε τροχιά πρόκρισης. Οι «μπλαουγκράνα» που βρίσκονται σε αγωνιστική κρίση, πήραν σημαντικό διπλό στην έδρα της Ντιναμό Κιέβου. Νίκησαν με 1-0 την ουκρανική ομάδα χάρη στο γκολ του Ανσού Φάτι. O Iσπανός άσος έλυσε τον γόρδιο δεσμό για την ομάδα του στο 70ό λεπτό.

Η Μπάρτσα ξανά είχε θέμα στο να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες. Στο τέταρτο λεπτό ο Μέμφις Ντεπάι πήγε να απειλήσει, αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή. Ο Σαπαρένκο έκανε την πρώτη ευκαιρία της Ντιναμό στο 28′. Με την μπάλα ωστόσο να περνά λίγο άουτ.

Λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, ο Ζόρντι Άλμπα σούταρε, αλλά ο Μπούστσαν τού απέτρεψε το γκολ με μια ωραία επέμβαση.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Μπαρτσελόνα

Ο Φάτι λύτρωσε την Μπαρτσελόνα

Σε ένα φαινομενικά εύκολο παιχνίδι υπό άλλες συνθήκες για την Μπαρτσελόνα, τελικά έγινε το… αναμενόμενο. Αυτονόητο θα λέγαμε, αλλά η φετινή ομάδα της Καταλονίας είναι ικανή για τα πάντα. Περίπου είκοσι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, δεν είδαμε μια αξιόλογη ευκαιρία εκατέρωθεν. Στο 63ο λεπτό, ο Κεντζιόρα έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα εντός περιοχής, με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι.

Όμως, μετά πήγε και τσέκαρε το VAR παίρνοντας πίσω την αρχική του απόφαση. Η Μπαρτσελόνα δεν πτοήθηκε πάντως και βρήκε τον πολυπόθητο δρόμο προς τα ουκρανικά δίχτυα. Ο Μινγκέθα έκανε παράλληλη συρτή μπαλιά, με τον Ανσού Φάτι να καρφώνει την μπάλα στο πλεκτό. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να αντιδράσουν, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με αξιώσεις. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με πολύτιμο διπλό και είναι πλέον στους έξι βαθμούς. Δυο περισσότερους από την Μπενφίκα που ηττήθηκε με 5-2 στο Μόναχο από την Μπάγερν.