Ο Λάμπρου «κάρφωσε» τον Άγιαξ μέσα στο Άμστερνταμ! (vid)
Europa League

Ο σπάταλος Ολυμπιακός έμεινε με άδεια τα χέρια (vid)

Όσο ο Ολυμπιακός σπαταλούσε ευκαιρίες, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης αξιοποιούσε τις δικές, με συνέπεια να κερδίσει στο Φάληρο με 2-1, με ανατροπή.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Οι ερυθρόλευκοι παρόλο που είχαν περισσότερες ευκαιρίες ηττήθηκαν με 2-1. Το παιχνίδι κρίθηκε στην αποτελεσματικότητα των 2 ομάδων στην τελική προσπάθεια και η ήττα αυτή κράτησε τον Ολυμπιακό στη 2η θέση μετά από 4 αγωνιστικές.

Oι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση. Ειδικότερα, μόλις στο 12ο λεπτό μπήκαν μπροστά στο σκορ. Η φάση ξεκίνησε από πίσω με τον Ονιεκούρου να καταλήγει να γυρίζει τη μπάλα προς τον Ελ Αραμπί, ο οποίος δε λάθεψε για το 1-0.

Μετά το γκολ, η Άιντραχτ πήρε τη μπάλα στα πόδια. Η ομάδα του Μαρτίνς εμφάνιζε τεράστια κενά και αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές. Κάπως έτσι, δέχτηκε το 1-1, με τον Καμάντα να παραλαμβάνει την κάθετη πάσα, και να ισοφαρίζει αμαρκάριστος.

Αυτό το γκολ ξύπνησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι άρχισαν να πιέζουν ψηλά στο γήπεδο. Έτσι, έκλεβαν αρκετές μπάλες ψηλά στο γήπεδο, με τον Αγκιμπού να κάνει καταπληκτική δουλειά.

Μίλησε ο νόμος του ποδοσφαίρου

Ο Ελ Αραμπί βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση και βοηθούσε και στη δημιουργία. Από τα πόδια του, ξεκίνησαν οι 2 επόμενες καλύτερες φάσεις του Ολυμπιακού.

Αρχικά ο Μασούρας, όμως, και στη συνέχεια ο Ονιεκούρου δε μπόρεσαν μέσα από την περιοχή να νικήσουν τον Τραπ στο 30 και 57ο λεπτό του παιχνιδιού.

Είχε προηγηθεί η απόκρουση του Τραπ στο σουτ του Καμαρά λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι, ο Ολυμπιακός σπαταλούσε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, με αποτέλεσμα να χαθεί το μομέντουμ που είχε αποκτήσει.

Μετά από μία ώρα παιχνιδιού, η ομάδα του Μαρτίνς δεν απειλούσε παρόλο που είχε τη μπάλα στα πόδια της. Η ανούσια κατοχή δεν οδηγούσε πουθενά. Έτσι, στο τέλος του ματς ίσχυσε ο νόμος του ποδοσφαίρου. Η γερμανική ομάδα έπιασε κοιμώμενη και αποδιοργανωμένη την άμυνα του Ολυμπιακού και με τον Χάουγκε στο 90ο λεπτό διαμόρφωσε το 2-1 κατακτώντας ένα πολύτιμο τρίποντο.