O Τσάβι… τραπέζωσε όλη την ομάδα πριν τους δύο «τελικούς»! (vids)
Μουρίνιο: «Περήφανος για τους παίκτες μου, ήταν όλα εναντίον μας!»
Ο Μέσι παρουσίασε τη Χρυσή Μπάλα στους φίλους της Παρί (vids)
Μεγάλα λόγια Κρόος για Ζορζίνιο: «Είσαι σπουδαίος και χωρίς την “Χρυσή Μπάλα”»
Ντόρτμουντ

Οι «ταύροι» είδαν το κίτρινο της Ντόρτμουντ και αφήνιασαν (vid)

Η Λειψία ήταν πολύ καλύτερη από την Ντόρτμουντ και την κέρδισε δίκαια με 2-1 στην «Ρεντ Μπουλ Αρίνα».

Στο πλαίσιο ης 11ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα, η Λειψία υποδέχτηκε την Ντόρτμουντ στη «Ρεντ Μπουλ Αρίνα». Οι «ταύροι» ήταν πιο αποφασιστική και πιο απειλητικοί από τους Βεστφαλούς, με αποτέλεσμα να πάρουν δίκαια τη νίκη με 2-1. Έτσι, η Ντόρτμουντ έχασε πολύτιμο έδαφος, καθώς βρίσκεται πια στο -4 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου. Από την άλλη πλευρά, η Λειψία αναρριχήθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Λειψία ήταν η ομάδα που είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της στο ξεκίνημα του παιχνιδιού.

Η πρώτη καλή ευκαιρία έπεσε στα πόδια των γηπεδούχων. Από το πρέσινγκ ψηλά, έκλεψαν τη μπάλα από τον Βίτσελ αλλά ο Νκουνκούν δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κόμπελ.

Ο Νκουνκού, όμως, δε λάθεψε στη 2η καλή ευκαιρία που είχε. Ειδικότερα, μετά από κάθετη πάσα του Γκουαρντιόλ, πέρασε και τον τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό.

Η πίεση των «ταυρών» προβλημάτιζε έντονα την ανάπτυξη της Ντόρτμουντ. Έτσι, οι Βεστφαλοί δεν μπορούσαν να προωθήσουν την μπάλα στο επιθετικό τους μισό, κάνοντας πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις τους. Ο Βίτσελ βρισκόταν σε κακή μέρα, με τη Λειψία να έχει κερδίσει τη μάχη της μεσαίας γραμμής.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν μόλις 2 τελικές εκ των οποίων καμία στο στόχο. Αντίθετα, η Λειψία μετρούσε 6 τελικές ενώ είχε και με το μέρος της, την κατοχή της μπάλας (56%).

Η Λειψία πήρε αυτό που άξιζε

Στο 2ο ημίχρονο, ο Μάρκο Ρόζε άλλαξε σύστημα και μετέτρεψε την τριάδα στην άμυνα σε τετράδα. Η Ντόρτμουντ κατάφερε να ισοφαρίσει στην πρώτη της ευκαιρία. Ειδικότερα, μετά από κάθετη πάσα του Μενιέ, ο Ρόις πλάσαρε εύστοχα για το 1-1 στο 52ο λεπτό.

Μετά το γκολ αυτό, η Λειψία έβγαλε αντίδραση και είχε δοκάρι με τον Νκουνκού σε μία φάση διαρκείας. Τελικά, η υπεροχή των «ταύρων» στα τελευταία λεπτά απέδωσε καρπούς. Μετά από ωραία ομαδική ενέργεια, ο Νκουνκού σέρβριρε έτοιμο γκολ στον Πούλσεν στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος ευστόχησε για το 2-1.

Η Ντόρτμουντ έψαχνε εκ νέου την ισοφάριση αλλά ήταν δυσλειτουργική στη δημιουργία. Έτσι, όχι μόνο δεν απειλούσε αλλά κινδύνευσε και με ένα ακόμη γκολ αλλά ο VAR ορθά το ακύρωσε.

Έτσι, έμεινε μέχρι τέλους αυτό το 2-1 και η Λειψία πήρε δίκαια τη νίκη.