Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Bundesliga

Συνεχίζει ακάθεκτη στη Γερμανία η κυνική Μπάγερν! (vid)

Η Φράιμπουργκ αν και μαχητική, δεν μπόρεσε να σταματήσει την Μπάγερν Μονάχου στην «Αλιάνζ Αρίνα», με τους Βαυαρούς να νικούν με 2-1.

Ωραίο ματς έγινε στο Μόναχο, στο ντέρμπι της Μπάγερν με τη Φράιμπουργκ για την 11η αγωνιστική της Bundesliga. Η πρώτη με την τρίτη της βαθμολογίας αναμετρήθηκαν στην «Αλιάνζ Αρίνα», με την πρωταθλήτρια Γερμανίας να παίρνει τη νίκη με 2-1. Το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αν οι παίκτες των Βαυαρών κυρίως ήταν πιο αποτελεσματικοί.

Η Μπάγερν συνεχίζει την πορεία της προς έναν ακόμα τίτλο στη Γερμανία. Και με τη νίκη της αυτή έφτασε στους 28 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τη δεύτερη Ντόρτμουντ που έχει ένα ματς λιγότερο. Η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, Φράιμπουργκ, είναι πια στο -6 από τους Βαυαρούς.

Οι γηπεδούχοι εμφάνισαν τις προθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά. Όπως συνηθίζουν άλλωστε. Ο Σίλε και ο Ντέιβις έκαναν τις πρώτες ευκαιρίες πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Η Φράιμπουργκ απάντησε με μια δική της καλή στιγμή στο 14ο λεπτό με τον Χολέρ.

Οι παίκτες του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έφτασαν στο πρώτο τους γκολ με τη συμπλήρωση του ημιώρου στο Μόναχο. Ο Γκορέτσκα πήρε την ασίστ από τον Μίλερ και πλάσαρε τον Φλέκεν για το 1-0.

Σωρηδόν οι ευκαιρίες για την Μπάγερν

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος με περισσότερη όρεξη, αλλά δεν απείλησαν με αξιώσεις την εστία του Νόιερ. Μετά τη μια ώρα παιχνιδιού, ο ρυθμός έπεσε, με την Μπάγερν να έχει τον έλεγχο και να βρίσκει γκολ με τον συνήθη ύποπτο. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ήταν εκεί που έπρεπε και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα καθαρίζοντας το ματς.

Η Φράιμπουργκ στο τέλος πίεσε ασφυκτικά την εστία του Νόιερ. Την οποία παραβίασε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χάμπερερ για το τελικό 2-1.