Ντόρτμουντ

O μεγάλος αρχηγός της Ντόρτμουντ άνοιξε το δωράκι της Μπάγερν (vid)

Η Ντόρτμουντ εκμεταλλεύτηκε τη γκέλα της Μπάγερν Μονάχου και με πρωταγωνιστή τον Μάρκο Ρόις, επικράτησε της Στουτγκάρδης με 1-0.

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, η Ντόρτμουντ υποδέχτηκε την Στουτγκάρδη στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ». Οι Βεστφαλοί τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην Στουτγκάρδη αλλά ο μεγάλος αρχηγός, Μάρκο Ρόις, σκόραρε το νικητήριο γκολ στην εντός έδρας νίκη με 2-1.

Έτσι, η ομάδα του Μάρκο Ρόσε εκμεταλλεύτηκε τη γκέλα της Μπάγερν Μονάχουν με αντίπαλο την Αούγκσμπουγκ. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα βρίσκεται 1 βαθμό πίσω από τους πρωτοπόρους «βαυαρούς».

Η Ντόρτμουντ μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση πραγματοποιώντας 2 καλές ευκαιρίες στα πρώτα 12 λεπτά. Αρχικά, απείλησε με το απευθείας φάουλ του Ρόις που πέρασε ελάχιστα άουτ. Στη συνέχεια, ο Μάλεν δε μπόρεσε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπραντ να βρει εστία.

Οι Βεστφαλοί είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο και επιχειρούσαν κυρίως από τη δεξιά πλευρά να απειλήσουν. Ωστόσο, η πίεση της Στουτγκάρδης ψηλά δυσκόλευε τις προσπάθειές τους. Από ένα τέτοιο πρέσινγκ, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία. Η μπάλα έφτασε στον Κουλιμπαλία, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά νικήθηκε από τον Κόμπελ στο 37ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους πίεζαν και αυτοί την αντίπαλο τους όταν βρισκόταν σε στάδιο ανάπτυξης. Οι παίκτες των 2 ομάδων έκλεβαν πολλές μπάλες στη μεσαία γραμμή αλλά δε μπορούσαν να φτάσουν εύκολα σε τελική ενέργεια. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη μεγάλη ευκαιρία.

Μίλησε η καρδιά του αρχηγού

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, η Ντόρτμουντ ήταν φανερό ότι δυσκολευόταν να κυκλοφορήσει τη μπάλα. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, όμως, πέτυχε το πολυπόθητο γκολ στο 56ο λεπτό. Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε λίγο τύχη. Ειδικότερα, ο Μάλεν σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έτσι πέτυχε το πρώτο του φετινό τέρμα στη Μπουντεσλίγκα και το 1-0.

Η Στουτγκάρδη επιχείρησε να απαντήσει αμέσως με το σουτ του Άντον στο 60ο λεπτό. Αύτη αποδείχτηκε η προειδοποίηση. Δύο λεπτά αργότερα, η άμυνα της Ντόρτμουντ «πελάγωσε». Έτσι, μετά από λάθος του Ακάντζι, ο Ρομπέρτο Μάσιμο με εξαιρετική ενέργεια ντρίμπλαρε τον Χούμελς και με άψογο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να απαντήσουν με το μακρινό σουτ του Ακάντζι που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά, το «φιλί της ζωής» για τους γηπεδούχους έδωσε ο μεγάλος αρχηγός. Ο Μάρκο Ρόις πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 85ο λεπτό. Το τέρμα ξεκίνησε από κόντρα επίθεση, με τον Αζάρ να «αδειάζει» τον αντίπαλο του και τον Ρόις να παίρνει το ριμπάουντ για να διαμορφώσει το τελικό 2-1.