ΕΠΙΣΗΜΟ: Για πάντα στην Άστον Βίλα ο Έμερι – Υπέγραψε νέο τρελό συμβόλαιο! (vid)
Αντεπίθεση Τεν Χαγκ: «Ντροπή σας! Ναι ρε, πειράζει που πανηγυρίσαμε;» (vid)
Μπαρτσελόνα: Τα τρία «μεγάλα» ονόματα για τον πάγκο – Έτσι πάει για… αυτοκρατορία!
Ο Τσαλχάνογλου έβαλε τα κλάματα για το Scudetto της Ίντερ μέσα στο Σαν Σίρο (vid)
Μπαρτσελόνα: Στέλνει στην έξοδο τον Αραούχο με… τρόπο
Πήρε ανάποδες ο Μαρινάκης και μηνύει τον Γκάρι Νέβιλ
Βγαίνει από τη «ναφθαλίνη» ο Ντε Χέα και επιστρέφει στη La Liga
Μάντσεστερ Σίτι

Οι «πολίτες» κέρασαν πίκρα τα «ζαχαρωτά» (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε άνετα της Έβερτον με 3-0, παίζοντας για μία ακόμη φορά κυριαρχικό ποδόσφαιρο απέναντι στα φοβικά «ζαχαρωτά».

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχτηκε την Έβερτον στο στάδιο «Έτιχαντ». Παρόλο που η Έβερτον έκανε τα πάντα για να μην παρακολουθήσουμε θεαματικό παιχνίδι, η ποιότητα των παικτών της Σίτι χάρισε τη νίκη με 3-0 στους «πολίτες» και ορισμένα από τα highlight της σεζόν.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεζ προσέγγισε εντελώς φοβικά το παιχνίδι και συμβιβάστηκε με μία ήττα σε χαμηλό σκορ. Την ίδια ώρα η ομάδα του Γκουαρντιόλα με την υπομονετική της κυκλοφορία περίμενε τις στιγμές της και πήρε τη νίκη, που την ανέβασε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Έτσι, βρίσκεται στο -3 από την πρωτοπόρο Τσέλσι και στο +1 από τη 3η Λίβερπουλ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, όπως αναμενόταν. Με την Σίτι να κυκλοφορεί υπομονετικά τη μπάλα και την Έβερτον να περιμένει την αντίπαλό της.

Τα «ζαχαρωτά» αμύνονταν με διπλή ζώνη άμυνας και πολύ κοντά τις γραμμές για να εμποδίσουν τους «πολίτες» να παίξουν στα μεσοδιαστήματα. Μετά από 25 λεπτά παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι είχαν απειλήσει με 2 κεφαλιές του Φόντεν και του Στέρλινγκ.

Στο 28ο λεπτό, βρέθηκε το πρώτο ρήγμα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά ο Μπερνάντο Σίλβα σε πρώτο χρόνιο και ο Γκουντογκάν σε 2ο δε μπόρεσαν να βρουν δίχτυα.

Κανσέλο και Ρόντρι έβαλαν υποψηφιότητα για την ασίστ και το γκολ της σεζόν

Το 1-0 ήταν θέμα χρόνου και τελικά ήρθε στο 43ο λεπτό.  Μετά από μαγική μπαλιά του Ζοάο Κανσέλο με το αριστερό, η μπάλα έφτασε συστημένη στον Στέρλινγκ, ο οποίος με ψύχραιμο τελείωμα έγραψε το 1-0. Αυτή ήταν η 6η ασίστ του Πορτογάλου σε όλες διοργανώσεις, βάζοντας γερή υποψηφιότητα για την πάσα της χρονιάς.

Στο 2ο 45λεπτο, η Έβερτον βγήκε ελαφρώς από το καβούκι της. Ωστόσο, η έλλειψη ποιότητάς των φιλοξενούμενων, διευκόλυνε ακόμη περισσότερο τη Σίτι να την εκθέσει.

Έτσι, η Μάντσεστερ Σίτι στο 56ο λεπτό βρήκε τους χώρους για ένα δεύτερο γκολ. Ειδικότερα, εκεί που νόμιζες ότι τα έχεις δει όλα, ήρθε ο Ρόντρι να μας αφήσει με το στόμα ανοιχτό. Η μπάλα του στρώθηκε έξω από την περιοχή και με ένα σουτ πραγματική φωτοβολίδα έγραψε το 2-0.

Η Σίτι θα μπορούσε να είχε σκοράρει και άλλα τέρματα αν ο Στέρλινγκ δεν έχανε το «άχαστο» λίγα λεπτά αργότερα.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα βρήκε το τρίτο γκολ που δικαιούταν με λίγη δόση τύχης. Συγκεκριμένα, στο 86΄, ο Πάλμερ σούταρε και ο Μπερνάντο Σίλβα είδε τη μπάλα να του στρώνεται από τις κόντρες και να γράφει το 3-0. Μετά από αυτό το γκολ, το ματς έσβησε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.