Το χαμόγελο του Ουσμάν Ντεμεπλέ έφτασε μέχρι τα… αυτιά όταν είδε την Μπαρτσελόνα να χάνει! (pics/vid)
Εξοργισμένος Τσάβι: «Ο διαιτητής μας απέκλεισε με τα απαίσια λάθη του»
Παρί για… ριφιφί στο Μοντζουίκ, 1-3 με Βιτίνια και Μπαπέ! (vids)
Αντσελότι… είσαι τρέλα: «Ρεάλ, μην αγχώνεσαι! Παίζουμε στην διοργάνωση μας»
Απίθανη… ζεμπεκιά από Χούμελς και μείωσε η Ατλέτικο Μαδρίτης! (vid)
Μπαρτσελόνα – Παρί: ΚΟΚΚΙΝΗ ο Αραούχο, 1-1 ο Ντεμπελέ! (vid)
Εφιάλτης για Κέιν αν μείνει ξανά άτιτλος, αλλά θέλει να δείξει… κουλ
Προειδοποιεί ο Αρτέτα – «Επιστρέφουν αυτοί οι δύο! Πάμε για πρόκριση μέσα στο Μόναχο»
Μαγική ενέργεια από τον Γιαμάλ και έτοιμο γκολ στον Ραφίνια για το 1-0 της Μπαρτσελόνα! (vid)
Γιουνάιτεντ, σε διαλύει η Λίβερπουλ – Οι «reds»… παίρνουν τον στόχο του Τεν Χαγκ!
PODCAST: Neverkusen θέλατε; Φιλάκια από Τσάμπι!
H Νιούκαστλ θέλει να φέρει στο Νησί τον επόμενο σέντερ φορ που θα κάνει χαμό!
Serie A

Λύτρωσε τη Ρόμα στη βροχερή Γένοβα ο 18χρονος «αστέρας» της! (vid)

Ο Φέλιξ Αφένα-Γκιάν ήταν αυτός που υπέγραψε την ψυχωμένη νίκη της Ρόμα στην έδρα της Τζένοα με 2-0, με τα δυο πρώτα γκολ του στους Ρωμαίους.

Καρδιοχτύπησε, αλλά εν τέλει χαμογέλασε με ανακούφιση κυρίως. Η Ρόμα ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας επιστρέφοντας στις νίκες μετά τις 27 Οκτωβρίου. Επικράτησε εκτός έδρας της Τζένοα με 2-0, χάρη στο γκολ ενός 18χρονου. Ο Φέλιξ Αφένα-Γκιάν σφράγισε το διπλό των «τζιαλορόσι» και έκανε τον Μουρίνιο χαρούμενο.

Ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, διότι το θέαμα έλειψε γενικά. Βέβαια, το highlight ήταν το εξαιρετικό γκολ του Γκανέζου επιθετικού στην τελευταία φάση. Ο Αφένα-Γκιάν μπήκε στο ματς στο 75ο λεπτό και αποτέλεσε ουσιαστικά τη «χρυσή αλλαγή» του Ζοσέ Μουρίνιο.

Η Ρόμα είχε βρει γκολ μόλις συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι. Ο Τάμι Έιμπραχαμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Τζένοα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε γιατί υπήρξε χέρι στη φάση. Στο ημίωρο, οι Ρωμαίοι έχασα μια σημαντική ευκαιρία με το άστοχο σουτ του Σομουρόντοφ.

Πήρε το ζητούμενο η Ρόμα

Όπως είπαμε και προηγουμένως, το παιχνίδι δεν άξιζε και πολλά από άποψη θεάματος. Η Ρόμα δεν απειλήθηκε στο ελάχιστο από τους Γενοβέζους. Αλλά, ούτε εκείνη δεν δημιούργησε τις… τρελές ευκαιρίες στα αντίπαλα καρέ. Η βροχή έπεφτε απτόητη στο «Λουίτζι Φεράρις», γεγονός που φάνηκε να παίζει ρόλο.

Μέχρι να έρθει ο ταλαντούχος Αφένα-Γκιάν να υπογράψει την έκβαση του αγώνα με δυο γκολ. Το πρώτο ήρθε στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης. Όλη η ενέργεια σχεδόν ανήκει στον Χένρικ Μχιταριάν ο οποίος σέρβιρε το γκολ στον νεαρό συμπαίκτη του. Ο τελευταίος όμως, έκλεισε την παρουσία του με ένα καταπληκτικό τέρμα στις καθυστερήσεις.